Krachy amerických bánk Európe uškodia

Krach štvrtej najväčšej americkej investičnej banky Lehman Brothers, ktorý zatriasol finančnými trhmi v základoch, pocítia na Slovensku ako prví investori. Ľudia, ktorí voľné peniaze uložili priamo do akcií alebo do akciových podielových fondov, prišli o časť úspor. Burzy po celom svete totiž v pondelok hlásili prepad.

16.09.2008 07:49
Prepúšťanie v Lehman Brothers Foto:
Pracovník banky Lehman Brothers si odnáša z kancelárie škatuľu. Po tom, čo americká vláda a centrálna banka štvrtej najväčšej investičnej banke boriacej sa s problémami po hypotekárnej kríze nepodali pomocnú ruku, musia sa zbaliť tisíce jej zamestnancov.
debata

„Ak človek, ktorý investoval do akcií, práve teraz peniaze nepotrebuje, nemal by podliehať panike. Predávať v panike sa neoplatí, vždy je lepšie vyčkať, či sa na trhu vyčasí,“ skonštatoval Gabriel Hinzeller zo správcovskej spoločnosti KD Investments. Dopad krízy na cenu akcií pritom podľa neho ešte chvíľu potrvá.

Podľa Petra Dufka, ekonóma českej ČSOB, však vplyv na úspory ľudí bude len veľmi obmedzený. „Prepad akcií je prvotná reakcia, v priebehu času má trh tendenciu na takéto situácie zabúdať. Akcie idú jeden čas hore, potom dolu. Tento rok skôr strácali, treba však vyčkať a nepodliehať panike,“ dodal Dufek.

Dosahy americkej krízy
Ľudia, ktorí investovali do amerických akcií alebo podielových fondov, sa musia pripraviť na straty. Burzy klesajú a americké cenné papiere zrejme ešte budú strácať hodnotu
Kto má úspory v dolároch, za tri roky stratil približne tretinu. Americká mena je pravdepodobne na dne a bude postupne znova silnieť
Klientom s hypotékou hrozí, že im v januári pri prehodnotení úrokov banka zdraží úver, pretože sa podmienky na trhu sprísňujú
Ľudia s peniazmi v slovenských bankách sa nemusia o úspory báť. Európske finančné domy zatiaľ s podobnými problémami ako americké banky nebojujú. Za peniaze v bankách tiež ručí Fond ochrany vkladov, ktorý by v prípade krachu inštitúcie vklady zaplatil
Na pozore sa musia mať zákazníci, ktorí majú poistky v AIG. Firma má v USA problémy, slovenských klientov by sa však dotknúť nemali
Benzín a nafta by mohli zlacnieť. Cena ropy totiž v obave z finančnej krízy a dosahu na dopyt po čiernom zlate klesla a drží sa pod sto dolármi za barel (159 litrov)

Ľuďom, ktorí majú voľné peniaze a hľadajú, kde ich investovať, Hinzeller odporúča peňažné a dlhopisové fondy, pri ktorých sú straty, ale aj zisky nižšie. „Ak chcú investovať na dlhší čas, môžu sa poobzerať po akciách v rozvíjajúcich sa regiónoch, ktoré rastú,“ uviedol Hinzeller.

Problémy za oceánom sa prelejú podľa ekonómov postupne aj do Európy. Slovenskí spotrebitelia aj firmy sa zrejme nevyhnú sprísneniu podmienok pri snahách získať pôžičku. „Pokračovanie turbulencií môže znamenať, že úvery nebudú také dostupné. Klientom tiež môže zdražieť hypotéka, keď im banka po januári bude prehodnocovať úrok,“ myslí si Vladimír Vaňo, hlavný ekonóm Volksbank.

Otázniky tiež visia nad zákazníkmi najväčšej americkej poisťovne AIG, ktorej chýba hotovosť a jej akcie stratili včera na burze v New Yorku takmer polovicu hodnoty. Slovenská dcérska spoločnosť sa k problémom v pondelok nevyjadrila, plánuje tak urobiť v najbližších dňoch. „Česká pobočka AIG Europe nie je ovplyvnená finančnou krízou na americkom trhu, spoločnosť normálne funguje a poskytuje plný servis klientom,“ citovala agentúra ČTK riaditeľa pobočky Luďka Menčíka. Spoločnosť, ktorá vznikla pred takmer 90 rokmi, má 74 miliónov zákazníkov v 130 krajinách.

Kríza v USA tiež zrejme spomalí rast ekonomík v západnej Európe. Následne to môže pribrzdiť aj napredovanie slovenského hospodárstva. Ekonomika by sa výraznejšie zaseknúť nemala, nebude však šliapať dopredu rekordných tempom.

Vďaka turbulenciám na finančných trhoch sa zrejme môžu tešiť vodiči na lacnejší benzín. Ropa totiž včera klesla pod 95 dolárov za barel (159 litrov), čo by mohlo priviesť rafinérske spoločnosti k zníženiu cien. Problémy v USA tiež priniesli Slovákom zhruba o tretinu lacnejší dolár ako pred tromi rokmi. Americká mena v pondelok najskôr oslabla, neskôr sa jej však podarilo straty vymazať.

Môže ohroziť Slovákov kríza v zámorí?

Elena Kohútiková
členka Predstavenstva VÚB

Nie priamo. Nepriamo sa však už ľudí dotýka cez drahšie peniaze. Úroky na vkladoch sú vyššie, rovnako ako pri úveroch a bude to pokračovať. Zasiahne tiež investície vo fondoch, ktoré vložili peniaze do akcií. Ich výnos bude nižší, to však pri akciách nie je nič nezvyčajné.

Petr Dufek
ekonóm českej ČSOB

Priamy vplyv nebude žiaden. Problémy americkej ekonomiky sa však prelievajú na starý kontinent a spomaľujú rast západnej Európy. Česká aj slovenská ekonomika sú pritom bytostne závislé od vývozu do starej Európy, a teda krízu pocítia nepriamo. Nepôjde však o dramatický prepad rastu hospodárstva a životnej úrovne, ale skôr o korekciu predchádzajúceho veľmi solídneho výsledku.

Jaromír Šindel
hlavný ekonóm českej Citibank

Dosah bude závisieť hlavne od toho, ako sa vyvinie situácia v bankovom sektore v Európe. Banky na starom kontinente boli odolnejšie voči kríze v zámorí a zatiaľ sa celkom dobre držia. Zhoršujú sa však podmienky na získanie úveru. Už teraz sú banky na Západe opatrnejšie pri poskytovaní peňazí. V strednej a východnej Európe, vzhľadom na silný rast ekonomík, boli podmienky na získanie pôžičky ešte voľnejšie, budú sa však pritvrdzovať.

debata chyba