Die Presse sa pýta: Končí sa americká éra?

Prekročili USA svoj zenit a prežívame koniec ich éry? Pýta sa rakúsky denník Die Presse v súvislosti s krízou na finančných trhoch. Pripomína však, že USA už dokázali prekonať veľa kríz a budú zrejme schopné prekonať aj tú súčasnú.

18.09.2008 12:36
Manhattanské mrakodrapy. Foto:
debata

Veľa vecí svedčí o tom, že sme skutočne svedkami pádu impéria: Spojené štáty zrejme prehnali rozpínanie sa naviac sa objavili nové veľmoci, konštatuje denník. Pripomína, že sa množia príznaky hlbokej krízy: banky krachujú, kurzy akcií padajú, štátne dlhy rastú do astronomickej výšky, dolár oslabuje. Naviac sa vytráca aj zahraničnopolitická schopnosť USA presadiť svoje zámery.

Po celom svete sa hovorí o poklese významu USA, o konci unipolárneho usporiadania sveta, o tom, že sa rysujú obrysy nového poriadku – postamerického. Pravdou je, že Čína už dnes predsatvuje takú silu, že si bez jej vplyvu nemožno prakticky nič predstaviť. Svetovou mocnosťou sa stáva India, do popredia sa znova vracia Rusko.

Treba však pripomenúť, že o strate vedúceho postavenia USA sa nešpekuluje prvýkrát. Amerika už po vojne prekonala tri veľké výzvy: v roku 1957 to bol šok z prvého sovietskeho sputniku, v 70. rokoch ropná kríza a na konci 80. rokov japonské nákupy veľkých amerických firiem.

Amerika už jednoducho prekonala iné krízy. V 70. rokoch prekročila miera nezamestnanosti 10 percent, inflácia dosahovala dvojciferné hodnoty a k tomu sa pridala strata vojenskej neporaziteľnosti a údajnej morálnej prevahy po porážke vo Vietname. Po afére Watergate bola silne otrasená dôvera v politický systém krajiny. Ale Amerika sa vždy spamätala, problémy prekonala a získala nové sebavedomie.

Aj teraz sú Spojené štáty stále najväčšou svetovou ekonomikou a produkujú viac než štvrtinu svetovej výroby. Čína aj pri doterajšom tempe rastu dosiahne v roku 2025 iba polovicu amerického HDP. Američania sú naďalej na čele vývoja nových technológií a vo vojenskej oblasti predstavujú samostatnú kategóriu.

Napriek tomu, že práve vojensky sa USA dostali do vážnych problémov. Zapadli do konfliktov v Iraku a Afganistane tak, že aj regionálna mocnosť ako Irán môže zrazu beztrestne provokovať. Rusko opäť tvrdo bojuje o svoje sféry vplyvu a predstava, že s pádom komunizmu budú všetky štáty iba demokratické, je silno otrasená. Čína a Rusko dokazujú, že aj s autokratickými režimami možno dosahovať hospodárske úspechy.

Čína dnes drží asi 1,7 bilióna amerických menových rezerv a vlastne čiastočne ručí za obrovské zadĺženie USA. To robí Ameriku závislou a vnucuje otázku, čo by sa stalo, keby Čína americké dlhopisy predala. Tak jednoduché to však v dnešnom previazanom svete nie je. Čínsky hospodársky zázrak by sa totiž bez odbytu v USA zrútil. Spojené štáty nemožno len tak ľahko odpisovať, uzavrel denník Die Presse.

Rakúsky investičný bankár Walter Schuster v rozhovore pre Der Standard poukazuje na schopnosť Američanov riešiť krízy rázne a rýchlo.

„V Amerike sú oveľa radikálnejší ako v Európe pri prekonávaní problémov. Riešenia sú bolestivé, stoja krv, pot a slzy, ale sú účinné. Pracovníci mamutej firmy Lehman Brothers sú už na ulici a hotovo. V Európe by riešenie podobného problému trvalo mesiace a roky a prinieslo by nekonečný kŕč a agóniu,“ povedal Schuster.

debata chyba