Záhradky možno ešte výhodne odkúpiť

Záhradkári môžu už len do konca roka požiadať obvodný pozemkový úrad o usporiadanie vlastníctva v záhradkovej osade. Týka sa to len tých osád, ktoré tak doteraz neurobili, je ich viac ako polovica. Zmenu priniesla novela zákona.

04.06.2008 07:31
Záhrada
Ilustračné foto
debata

„Zákon č. 64/1997 Z. z. o užívaní pozemkov v zriadených záhradkových osadách a usporiadaní vlastníctva dáva možnosť užívateľom pozemkov záhradkových osád na nadobudnutie vlastníckeho práva k predmetným pozemkom v prípade, keď nedošlo k dohode o kúpe medzi nimi a vlastníkom v zmysle Občianskeho zákonníka, to znamená, že návrh kúpnej zmluvy nebol vlastníkom pozemkov prijatý. Neprijatie návrhu kúpnej zmluvy je dôvodom, na základe ktorého môžu užívatelia požiadať na príslušnom obvodnom pozemkovom úrade o konanie v zmysle citovaného zákona,“ hovorí Ing. Alena Podhorská z Krajského pozemkového úradu v Trnave. V zmysle zákona 130/2008 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 64/1997 Z. z., už tak môžu urobiť len do konca roka.

Kompletné znenie zákona nájdete nawww.pravda.sk/pozemky

Pred podaním návrhu musia však záhradkári zabezpečiť nielen vyhotovenie geometrického plánu osady, ale aj predložiť vlastníkom pozemkov návrh kúpnej zmluvy na odkúpenie pozemkov. V prípade, že do 31. 12. 2008 nebudú mať záhradkári všetky podklady potrebné na začatie konania, môžu podľa vyjadrenia ministerstva pôdohospodárstva návrh podľa §7 ods. 1 zákona podať a požiadať o prerušenie konania do zadováženia technických podkladov.

Predpokladom začatia konania je, že návrh podá nadpolovičná väčšina užívateľov pozemkov, ktorí užívajú nadpolovičnú väčšinu výmery plochy záhradkovej osady. Ešte predtým musia dať vyhotoviť návrhy kúpnych zmlúv s cenou, ktorá nesmie byť nižšia ako náhrada uvedená v § 11 zákona. Návrhy zmlúv musia rozposlať ich vlastníkom, ktorí by sa mali do 30 dní odo dňa ich doručenia vyjadriť. Ak tak neurobia, záhradkári sa môžu obrátiť s návrhom na začatie konania na obvodný pozemkový úrad. Podľa tajomníka Slovenského zväzu záhradkárov Jozefa Korčeka novela zákona prináša záhradkárom šibeničný termín.

„Záhradkári, ktorí doteraz nepodnikli žiadne kroky, to už nemôžu do konca roka stihnúť. Pred podaním návrhu treba najskôr osloviť pôvodných vlastníkov s návrhmi kúpnych zmlúv, najprv však vlastníkov musia zistiť. Novelu sme poslali do všetkých našich organizačných zložiek. Na Slovensku je podľa neoficiálnych čísel okolo tisíc záhradkových osád.“ Pozemkové úrady, ako hovorí Korček, majú prehľad len o tých, ktorí už návrhy podali. Nevylúčil, že záhradkári v niektorých osadách ani nechcú podať návrh na pozemkový úrad.

„Záhradkármi, na ktorých sa zákon vzťahuje, sú väčšinou starší ľudia. Ide o administratívne a odborne náročný proces, ktorý sa nezaobíde bez potrebných odborných znalostí,“ hovorí Korček.

Ide vlastne o špeciálne pozemkové úpravy, pričom konanie sa skladá z viacerých etáp. Na postup poukazuje JUDr. Janka Kucejová z Krajského pozemkového úradu v Žiline.

„Počas jednotlivých etáp pozemkové úrady vydávajú pomerne veľa rozhodnutí a všetky sú v podstate preskúmateľné súdmi, čo najmä vlastníci pozemkov využívajú. Nie sú spokojní s výškou náhrady, ako vyplýva z § 11 zákona. V Žilinskom kraji nemá pre nich Slovenský pozemkový fond v správe dostatok štátnych pozemkov na poskytnutie náhrady. Samotné konanie na pozemkových úradoch trvá rok a pol, ale aj 9 rokov, pričom najdlhšie a najnáročnejšie sú v záhradkových osadách v lukratívnych katastrálnych územiach patriacich pod mestá Žilina a Rajec.“

Záhradkári často predkladajú neúplné návrhy na začatie konania, pred ich podaním musia zabezpečiť aj vyhotovenie geometrického plánu osady.

„Často v nich zamerané aj pozemky, ktoré neboli záhradkárom odovzdané zmluvou do dočasného užívania. Na tieto navyše zabraté časti sa zákon nevzťahuje a záhradkári musia dodatočne zabezpečiť ďalším geometrickým plánom odčlenenie týchto navyše zabratých častí,“ hovorí Kucejová.

Zdĺhavosť konania spôsobuje aj skutočnosť, že pozemkové úrady spolupracujú so Slovenským pozemkovým fondom, ktorý zabezpečuje vyhotovenie registra pôvodného stavu a projekt pozemkových úprav v záhradkovej osade a v obvode náhradných pozemkov prostredníctvom zhotoviteľov na základe zmluvy o dielo a tiež navrhuje lokality na náhrady pre vlastníkov vo forme náhradných pozemkov. Konanie na úrade však podľa Aleny Podhorskej z KPÚ v Trnave najviac ovplyvňuje prístup záhradkárov. ,,Ak s nami účinne spolupracujú najmä pri predkladaní podkladov na konanie, môžu ho výrazným spôsobom urýchliť. Aj v takom prípade však treba počítať, že od návrhu na úrad do zápisu záhradkára na list vlastníctva do katastra nehnuteľností uplynie priemerne šesť až sedem rokov."

Ako sa bude postupovať po 31. decembri 2008, už sa nebude uplatňovať zákon v tých osadách, ktoré návrh na začatie konania do spomínaného termínu nepodali? Ako si potom budú môcť usporiadať vlastníctvo pozemkov medzi sebou vlastníci a záhradkári? ,,Pokiaľ bude návrh na konanie podaný po 1. 1. 2009, nebude sa naň prihliadať, konanie sa nezačne. Poukazujeme však na to, že za istých podmienok aj zákon č. 330/1991 Zb. o pozemkových úpravách v § 29 umožňuje usporiadať vlastníctvo pozemkov v záhradkových osadách. Okrem toho si môžu vlastníci pozemkov a záhradkári usporiadať vlastnícke vzťahy medzi sebou kúpnou zmluvou, ktorá sa predloží na vklad do katastra nehnuteľností, alebo môžu uzatvoriť nájomnú zmluvu," dodáva Ing. Viera Pavlechová, prednostka Krajského pozemkového úradu v Žiline.

debata chyba