USA ako finančná veľmoc? Možno končia

Spojené štáty stratia svoju pozíciu superveľmoci finančného systému, domnieva sa nemecký minister financií Peer Steinbrück. Tvrdí, že Američania krízu zavinili "slepým usilovaním sa o vyššie zisky" a musia akceptovať viac regulácie i stratu svojho dominantného postavenia. V USA v Bielom dome rokoval prezident George Bush s prezidentskými kandidátmi Johnom McCainom a Barackom Obamom a zástupcami Kongresu. Schôdzka sa skončila bez záverečnej dohody.

25.09.2008 19:44 , aktualizované: 22:23
Vlajka USA
Ilustračné foto
debata

„Svet nebude už nikdy taký ako pred krízou,“ povedal sociálnodemokra­tický minister v Spolkovom sneme. Podľa Steinbrücka kríza hlboko poznamená ekonomiky na oboch stranách Atlantiku, primárne je to však americký problém

Steinbrück nepredpokladá, že by dolár v budúcnosti stratil svoju pozíciu na svetových trhoch. Bude však viac doplňovaný jenom, eurom a čínskym jüanom. „V budúcich desiatich rokoch budeme obchodovať so štyrmi veľkými a dôležitými menami,“ povedal.

Steinbrückova kritika USA bola doteraz jedna z najtvrdších. Ale tento týždeň sa predstavitelia viacerých krajín sveta predháňali v podobnej kritike na adresu Washingtonu na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku.

Steinbrück je presvedčený, že nemecké banky si s krízou poradia, pretože to je „predovšetkým americký problém“, vyvolaný „anglosaským usilovaním sa o dvojciferné rasty ziskov“. Minister dal už skôr najavo, že Berlín nebude pripravovať žiadny plán, ktorý by stabilizoval finančný sektor, podobný návrhu americkej vlády na kupovanie zlých hypotekárnych ak­tív.

Niektorí experti odhadujú, že z rizikových hypotekárnych cenných papierov v celkovej sume viac než bilión dolárov, ktoré teraz zaťažujú bilancie finančných inštitúcií, pripadá najmenej polovica na európske banky a inštitúcie. Tie pritom zatiaľ ani zďaleka neodpísali tak významné straty ako banky a firmy v Amerike.

Doteraz známe straty zo súčasnej celosvetovej finančnej krízy sa pohybujú okolo 500 miliárd dolárov, povedal vo štvrtok v Európskaom parlamente eurokomisár Joaquín Almunia. Dodal, že táto suma sa rovná hrubému domácemu produktu Švédska a zrejme nie je konečná. Jediným riešením sú systémové zmeny fungovania medzinárodného finančného trhu, dodal Almunia.

V USA sa na bezprecedentnej schôdzke v Bielom dome vo štvrtok zúčastnili prezident George Bush a obidvaja prezidentskí kandidáti – John McCain a Barack Obama. Na stretnutí boli prítomní aj zástupcovia Kongresu. Podľa informácií senátora Richarda Shelbyho však schôdzka skončila bez konečnej dohody.

debata chyba