Na podanie priznania zostáva len pondelok

Pondelok, 31. marec, je posledný deň na podanie daňového priznania k dani z príjmov. Už len pondelok máte na to, aby ste vyplnili príslušné tlačivo a s potrebnými prílohami ho doručili buď osobne, alebo zaslali doporučene poštou na príslušný daňový úrad a daň aj zaplatili.

27.03.2008 06:50
Daň, dane Foto:
Ilustračné foto
debata

Fyzické osoby podávajú daňové priznanie na daňovom úrade v mieste svojho trvalého bydliska.

" .{target:}":[http://imgs.pravda.sk/…DANE_V_N.JPG]

 

Čo potrebujete pri vyplnení tlačiva platení dane

(obrázok zväčšíte kliknutím) PORADŇA:Neviete, či máte príjem priznať? Kedy má povinnosť podať priznanie zamestnanec? Kedy má živnostník zdaniť príjmy?

Daň treba poukázať na účet toho daňového úradu, v obvode ktorého máte trvalé bydlisko. Možno ju zaplatiť bezhotovostným prevodom alebo poštovou poukážkou typu U, ktorú si môžete vyzdvihnúť tiež na daňovom úrade v mieste svojho trvalého bydliska, sú na nej predtlačené všetky údaje potrebné k úhrade dane.

Pokiaľ daň uhrádzate bankovým prevodom, daň sa považuje za uhradenú odpísaním z vášho bankového účtu.

„Daňovník by sa mal ubezpečiť, že keď zadá v banke príkaz na úhradu v pondelok 31. marca, či mu banka skutočne prostriedky v tento deň z účtu odpíše. Ak platí daň poštovou poukážkou, rozhodujúci je dátum na poštovej pečiatke,“ upozorňuje Iveta Adamíková z Daňového riaditeľstva SR.

Pri úhrade dane je dôležité, aby ste uviedli správne číslo účtu príslušného daňového úradu, na ktorý treba uhradiť sumu dane. Čísla sú zverejnené na webových stránkach daňovej správy a všetky potrebné informácie dostanete aj na tom daňovom úrade, v obvode ktorého máte trvalé bydlisko.

„Daň sa v daňovom priznaní fyzickej osoby nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie roka nepresiahne 500 Sk alebo ak celkové zdaniteľné príjmy za minulý rok nepresiahli sumu 47 808 Sk,“ hovorí Adamíková.

Zároveň však upozorňuje, že tento postup sa nemôže použiť, ak by si fyzická osoba uplatňovala nárok na daňový bonus na dieťa a nemôže ho zrealizovať ani zamestnávateľ pri ročnom zúčtovaní, pretože sa daň vykonaním ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti nevyrubuje.

Každý daňový úrad si stanovuje predĺžené úradné hodiny na preberanie daňových priznaní samostatne podľa charakteru regiónu a podľa svojich skúseností z uplynulých rokov.

Posledné dva marcové týždne sa rozšírili úradné hodiny najmä vo veľkých mestách. Posledný marcový týždeň sú rozšírené úradné hodiny na všetkých daňových úradoch.

Daňové úrady pracujú v týchto dňoch bez obedňajšej prestávky. Predĺžené úradné hodiny jednotlivých daňových úradov je možné nájsť na stránke www.drsr.sk**** v časti územné členenie.

Nezabudnite na podpis a rodné číslo

Nesprávne uvedené daňové identifikačné číslo (DIČ) alebo rodné číslo, ako aj chýbajúci podpis na daňovom priznaní, ktorým preberáte zodpovednosť za údaje v ňom uvedené, sú najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťajú daňovníci pri vypĺňaní priznania.

„Každá strana priznania musí byť označená buď DIČ, alebo rodným číslom,“ upozorňuje Iveta Adamíková z Daňového riaditeľstva SR. Mimoriadne závažným nedostatkom daňového priznania je aj chýbajúci podpis daňovníka.

„Podpisom daňového priznania subjekt preberá zodpovednosť za údaje v ňom uvedené. Daňové priznanie podané bez podpisu nemožno považovať za účinne podané.“ V takom prípade je daňový úrad povinný začať osobitné, tzv. vytýkacie konanie.

„Postupujeme v súlade s § 41 zákona o správe daní a poplatkov, v zmysle ktorého ak vzniknú pochybnosti o správnosti, pravdivosti alebo úplnosti podaného daňového priznania, alebo hlásenia, alebo súhrnného výkazu, oznámi správca dane tieto pochybnosti daňovému subjektu. Zároveň ho vyzve, aby sa k nim vyjadril, najmä aby neúplné údaje doplnil, nejasnosti vysvetlil a nesprávne údaje opravil alebo pravdivosť údajov riadne preukázal,“ hovorí Adamíková.

Daňový úrad vám v takých prípadoch vo výzve určí lehotu na vyjadrenie a poučí vás o následkoch spojených s neodstránením nedostatkov. Ak nedostatky neodstránite, je oprávnený určiť daň podľa pomôcok, ktoré má k dispozícii, alebo ktoré si sám zaobstará.

Z Daňového riaditeľstva upozorňujú aj na iné nedostatky vyplnených priznaní. Na nesprávne vyplnené tabuľky, absentujúce prílohy daňového priznania.

„Prílohou daňového priznania je účtovná závierka, ktorá v súlade s § 17 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve obsahuje v sústave podvojného účtovníctva súvahu, výkaz ziskov a strát a poznámky. V sústave jednoduchého účtovníctva zahŕňa okrem iného výkaz o príjmoch a výdavkoch a výkaz o majetku a záväzkoch,“ hovorí Adamíková.

Tlačivo priznania, ktoré vypĺňate, si treba preto vždy dôkladne preštudovať, sú v ňom uvedené aj prílohy daňového priznania. Napríklad, ak si uplatňujete daňový bonus na dieťa, treba priložiť aj kópiu jeho rodného listu, potvrdenie školy, že dieťa žijúce s vami v domácnosti sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, alebo potvrdenie úradu práce, sociálnych vecía rodiny o poberaní prídavku na dieťa, alebo iné (viď. na tlačive FO typ A, strane 2 odkaz 5/).

Prílohou priznania sú aj kópie potvrdení o príjmoch zo závislej činnosti (vrátane príjmov, z ktorých zamestnávateľ vybral daň zrážkou), ak ste sa rozhodli vybratú daň považovať za preddavok podľa § 43 ods. 7 zákona.

7 rád pred vyplnením tlačiva
1. Na každú stranu tlačiva daňového priznania označte DIČ alebo rodné číslo.
2. Zaokrúhľujte na celé koruny nadol tak, ako to vyplýva zo zákona a ako je uvedené i v samotných tlačivách daňového priznania.
3. Nezabudnite sa podpísať – podpisom daňového priznania preberáte zodpovednosť za údaje v ňom uvedené.
4. Pozorne si prečítajte celú tabuľku pred jej vyplnením – aj s poučením a príkladmi.
5. Nezabudnite na prílohy – sú uvedené v tlačive (napr. rodný list a potvrdenie zo školy alebo z úradu práce, ak si na dieťa uplatňujete daňový bonus).
6. Ak chcete poukázať 2 % podielu zaplatenej dane z príjmov, vyplňte správne identifikačné údaje prijímateľa dane.
7. Ak žiadate o vrátenie preplatku – musíte správne vyplniť príslušný oddiel tlačiva, krížikom označiť, ako žiadate preplatok vrátiť (poštovou poukážkou alebo na účet, ak na účet, vyplňte správne číslo účtu), nezabudnite vyplniť dátum a podpísať sa.
ZDROJ: Daňové riaditeľstvo SR
debata chyba