Daňové priznanie - otázky a odpovede

Neviete, či máte príjem priznať? Kedy má povinnosť podať priznanie zamestnanec? Kedy má živnostník zdaniť príjmy?

27.03.2008 07:08
Dane Foto:
Ilustračné foto
debata

**====== Neviete, či máte príjem priznať? ======

**

V roku 2007 som mal len príjmy z prenájmu a príležitostné príjmy. Musím podať daňové priznanie?

Ak ste mali príjmy z prenájmu nehnuteľností a príležitostné príjmy, ktoré po uplatnení sumy oslobodenej od dane nepresiahli sumu 47 808 Sk, nie ste povinný podať daňové priznanie. Ak však takéto príjmy boli vyššie ako 47 808 Sk, ste povinný daňovú povinnosť vysporiadať podaním daňového priznania k dani z príjmov FO typ B. Príjmy z prenájmu a z príležitostných činností sú v roku 2007 do sumy 24 900 Sk (úhrn týchto príjmov) oslobodené od dane, takže sa zdaňuje len príjem prevyšujúci túto sumu.

S manželom sme za rok 2007 dosiahli okrem príjmov zo závislej činnosti aj príjem z predaja nehnuteľnosti, ktorú sme mali v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov (BSM). Musíme podať daňové priznanie? Je potrebné, aby sme daňové priznanie podali obaja, alebo môže daňové priznanie podať len jeden z manželov?

Podľa § 4 ods. 8 zákona o dani z príjmov príjmy z predaja nehnuteľnosti, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak. V tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov. Môžete sa však dohodnúť aj tak, že príjmy bude zdaňovať len manžel alebo manželka. Z uvedeného vyplýva, že ak sa manželia dohodnú, daňové priznanie môže podať len jeden z manželov.

V roku 2007 som predal byt, ktorý som mal vo vlastníctve od roku 2001. Nemal som v ňom trvalý pobyt. Musím uviesť tieto príjmy v daňovom priznaní a zaplatiť daň z príjmu z predaja tohto bytu?

Príjem z predaja bytu je oslobodený aj v prípade, ak uplynie aspoň päť rokov od nadobudnutia nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva za podmienky, že táto nehnuteľnosť nebola zahrnutá do obchodného majetku daňovníka. Daňovník z dôvodu predaja takejto nehnuteľnosti nie je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov, pretože príjem oslobodený od dane sa neuvádza v daňovom priznaní.

V roku 2007 som predal nehnuteľnosť, ktorú som získal dedením po otcovi v roku 2005. Som povinný príjem uviesť v daňovom priznaní?

Ak ste v roku 2007 predali nehnuteľnosť, ktorú ste nadobudli dedením v priamom rade (po otcovi) v roku 2005, príjem z predaja nehnuteľnosti je od dane oslobodený, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (otca) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku. V prípade, ak predáte nehnuteľnosť nadobudnutú dedením v priamom rade, do lehoty vlastníctva sa započítava aj lehota, počas ktorej mal nehnuteľnosť vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve poručiteľ (otec). Ak je pri predaji zdedenej nehnuteľnosti táto podmienka splnená, nie ste povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov, pretože príjem oslobodený od dane sa neuvádza v daňovom priznaní.

Keď predám byt, kedy príjem z jeho predaja nie je oslobodený od dane z príjmov a musím podávať daňové priznanie?

V prípade, že predávajúci nemal v byte trvalý pobyt, resp. mal trvalý pobyt kratšie ako dva roky, alebo mal trvalý pobyt, ale nie bezprostredne pred predajom, alebo neuplynulo aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva, príjem z predaja nie je oslobodený od dane z príjmov. Oslobodenie od dane sa nevzťahuje tiež na byt zahrnutý do obchodného majetku, kde sa pri posudzovaní oslobodenia príjmu z predaja bytu uplatňuje podmienka uplynutia piatich rokov od vyradenia bytu z obchodného majetku. Príjem z predaja bytu sa zaraďuje medzi ostatné príjmy podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov. Takýto príjem z predaja nehnuteľnosti sa v súlade s § 8 ods. 4 zákona o dani z príjmov zahrnie do základu dane (čiastkového základu dane) v tom zdaňovacom období, v ktorom sa prijal, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci. Daňovník, ktorý dosiahol príjem z predaja bytu v r. 2007 a tento príjem nie je oslobodený od dane, je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov FO typ B, v ktorom príjmy z predaja bytu uvedie v § 8 ako príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností.

Vlani som predal akcie. Musím podať priznanie?

Na zdanenie príjmu z predaja akcií (cenných papierov) obstaraných pred 1. 1. 2004 je rozhodujúci čas medzi nadobudnutím cenného papiera a jeho predajom. Ak presahuje 3 roky, príjem z predaja je oslobodený od dane a daňovník nie je z tohto príjmu povinný podať daňové priznanie. Napríklad cenný papier bol nadobudnutý v roku 2003 a k predaju došlo v roku 2007. Pretože čas medzi nadobudnutím a predajom cenného papiera je viac ako 3 roky, je tento príjem podľa § 52 ods. 20 zákona o dani z príjmov oslobodený od dane. Daňovník z dôvodu, že mal takéto príjmy, nemusí podať daňové priznanie. Príjmy z predaja cenných papierov nadobudnutých od 1. 1. 2004 už nie sú oslobodené od dane. Od dane je v roku 2007 oslobodený úhrn týchto príjmov znížený o výdavky do sumy 24 900 Sk a zdaní sa len úhrn príjmov znížený o výdavky prevyšujúci sumu 24 900 Sk.

Vlani som vyhral v rôznych lotériách. Zdaňujú sa tieto príjmy? Musím podať daňové priznanie?

Výhry v lotériách a iných podobných hrách, ktoré sú prevádzkované na základe povolenia podľa zákona č. 171/ 2005 Z. z. o hazardných hrách, sú podľa § 9 ods. 2 písm. m) zákona o dani z príjmov od dane oslobodené, a to v plnej výške. Daňovník z dôvodu, že mal takéto príjmy, nemusí podať daňové priznanie.

V roku 2007 som vyhral vo verejnej súťaži peňažnú cenu. Zdaňujú sa tieto príjmy? Musím podať daňové priznanie ?

Ostatné výhry alebo ceny (ktoré nie sú prevádzkované na základe povolenia podľa zákona č. 171/2005 Z. z. o hazardných hrách) sú podľa § 9 ods. 2 písm. n) zákona o dani z príjmov oslobodené od dane len do výšky 5 000 Sk. Ak ste získali takéto výhry, ktoré sú peňažného charakteru, z týchto príjmov sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 zákona o dani z príjmov. Výherca z dôvodu, že vyhral peňažné prostriedky, nie je povinný podať daňové priznanie, lebo daň zrazí organizátor alebo prevádzkovateľ hry, súťaže, žrebovania a pod. Výherca peňažnej výhry však môže využiť ustanovenie § 43 ods. 7 zákona o dani z príjmov a podaním daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby typ B zahrnúť peňažnú výhru do ostatných príjmov – základu dane. Daň vybraná zrážkou sa bude považovať za preddavok na daň a v prípade, ak suma preddavku bude prevyšovať vypočítanú výšku dane v daňovom priznaní, daňovník má nárok na vrátenie daňového preplatku.

Vlani som vyhral vo verejnej súťaži vecnú cenu. Zdaňujú sa tieto príjmy? Musím podať daňové priznanie? Žiadne iné zdaniteľné príjmy som v roku 2007 nemal.

Ak výhry v súťažiach nie sú prevádzkované na základe povolenia podľa zákona č. 171/ 2005 Z. z. o hazardných hrách a ich hodnota presiahla sumu 5 000 Sk, potom nie sú oslobodené od dane. Ak ste vyhrali vecnú cenu, ktorej hodnota presiahla sumu 5 000 Sk, táto cena v plnom rozsahu podlieha zdaneniu podľa § 8 ods. 1 písm. j) zákona o dani z príjmov. Pri poskytnutí nepeňažnej výhry alebo ceny je prevádzkovateľ alebo organizátor hry, súťaže alebo žrebovania povinný oznámiť výhercovi hodnotu výhry alebo ceny. Daňovú povinnosť z takejto nepeňažnej výhry je teda výherca povinný vysporiadať osobne, a to podaním daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby typ B (ak príjem z výhry bol vyšší ako 47 808 Sk).

Študujem na vysokej škole. V mesiacoch júl až september som bol na brigáde. Mám z dosiahnutých príjmov podať daňové priznanie?

V prípade, ak zdaniteľné príjmy študenta boli v roku 2007 nižšie ako 47 808 Sk, nie je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov FO. Ak tieto príjmy boli vyššie ako 47 808 Sk, je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov FO typ A. Môže podať daňové priznanie aj napriek tomu, že mu takáto povinnosť nevyplýva podľa § 32 zákona o dani z príjmov. V prípade, ak študent podá daňové priznanie a príjem nemal vyšší ako 95 616 Sk, uplatní si nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, ktorá v roku 2007 pri základe dane do 498 000 Sk je 95 616 Sk, pri výpočte dane mu vznikne preplatok, ktorý mu po vyplnení žiadosti uvedenej v daňovom priznaní miestne príslušný daňový úrad vráti.

Ako sa zdaňujú príjmy z brigádnickej práce študentov cez prázdniny v zahraničí?. Daň v zahraničí im bola zrazená. Musia podávať daňové priznanie?

Aj na študentov sa vzťahuje ustanovenie § 2 písm. f) zákona o dani z príjmov, podľa ktorého predmetom dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou je príjem plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky aj zo zdrojov v zahraničí. Takýto daňovník je povinný všetky príjmy dosiahnuté v zdaňovacom období vysporiadať na území SR. Na zamedzenie dvojitého zdanenia sa na príjmy zo závislej činnosti dosiahnuté v zahraničí použije metóda, ktorá vyplýva zo zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia uzatvorených medzi SR a príslušným štátom, v ktorom študenti poberajú príjmy. Ak študent v zdaňovacom období dosiahol iba príjmy zo závislej činnosti (zo zamestnania), podá daňové priznanie typu A. Povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2007 nevzniká študentovi, ak jeho celkové zdaniteľné príjmy za rok 2007 nepresiahli sumu 47 808 Sk, no vzhľadom na možnosť uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka môže byť podanie daňového priznania aj v tomto prípade výhodné.

Som študentka denného štúdia a popri štúdiu som mala v roku 2007 príjem z výhry v reklamnom žrebovaní vo výške 60 000 Sk a príjmy z brigádnickej činnosti (práca na dohodu) v sume 30 000 Sk. Z výhry aj z príjmov z brigádnickej činnosti mi bola zrazená daň a ja som dostala len zdanenú sumu. Mám nárok na vrátenie dane vzhľadom na to, že môj príjem nedosiahol výšku nezdaniteľného minima?

Po skončení zdaňovacieho obdobia roka 2007 môže daňovník podať daňové priznanie k dani z príjmov FO a daň vybranú zrážkou z prijatej peňažnej výhry a z príjmov zo závislej činnosti si v ňom odpočíta od dane ako preddavok. Po uplatnení odpočítateľnej položky v súlade s § 11 zákona o dani z príjmov (za rok 2007 je to pri základe dane do 498 000 Sk suma 95 616 Sk na daňovníka) daňovníkovi vznikne daňový preplatok, má nárok na jeho vrátenie. Daňovník podáva daňové priznanie typ B, pretože dosiahol príjmy zo závislej činnosti podľa § 5 (brigády) a ostatné príjmy podľa § 8 ods. 1 písm. j) zákona o dani z príjmov (výhra v súťaži). Súčasťou daňového priznania sú kópie dokladov preukazujúce výšku príjmov zo závislej činnosti daňovníka a výšku zrazených preddavkov na daň z týchto príjmov (§ 5).

Kedy má povinnosť podať priznanie zamestnanec

Kedy musí daňovník iba s príjmami zo závislej činnosti podať daňové priznanie?

Ak daňovníkovi zamestnancovi zamestnávateľ nevykoná ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov fyzickej osoby zo závislej činnosti za rok 2007, je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov FO typ A.

Čo v takom prípade musí k priznaniu doložiť?

Prílohou priznania sú potvrdenia všetkých zamestnávateľov o výške zúčtovaných a vyplatených príjmov a zrazených preddavkoch na daň za rok 2007. Prílohou daňového priznania sú aj doklady preukazujúce nárok na uplatnenie daňového bonusu (napríklad kópia rodného listu dieťaťa, potvrdenie o návšteve školy), ak si daňovník uplatňuje nárok na daňový bonus alebo jeho pomernú časť pri podaní daňového priznania. Ak takéto doklady daňovník predložil svojmu zamestnávateľovi a neuplatňuje si daňový bonus ani jeho pomernú časť podaním daňového priznania, uvedené doklady nie sú súčasťou daňového priznania.

V prípade, že niekto popri zamestnaní začal vlani podnikať, živnostenský úrad mu vydal živnostenský list. Nemal však zo živnosti žiadne príjmy ani výdavky, mal len príjmy zo závislej činnosti. Je taká osoba povinná podať daňové priznanie za rok 2007, kde uvedie nulové príjmy a výdavky z podnikania?

Ak daňovník v zdaňovacom období roku 2007 dosiahol zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti podľa § 5 zákona o dani z príjmov, nie je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby a mohol do 15. februára tohto roku požiadať svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na dani z príjmov zo závislej činnosti. Ak sa tak nestalo, zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania nepožiadal, je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby (ak úhrn zdaniteľných príjmov za rok 2007 presiahol sumu 47 808 Sk). Ak podá daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ A, odporúčame, aby oznámil miestne príslušnému daňovému úradu (aj keď takáto povinnosť zo zákona o dani z príjmov nevyplýva), že nepoberal príjmy z podnikania.

Ako treba postupovať, ak mal niekto vlani viacero druhov príjmov z viacerých pracovných pomerov, príjmy z dohody o vykonaní práce, ktoré nepresiahli sumu 5000 Sk a kde príjem bol zdaňovaný zrážkovou daňou, a zároveň mal aj živnosť. Podáva daňové priznanie sám? Je potrebné v ňom uviesť príjmy z dohôd, keď tento príjem sa z hľadiska zdanenia považuje za vysporiadaný?

Ak daňovník v priebehu roka 2007 poberal aj zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti, ktoré v zmysle § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov (ak v kalendárnom mesiaci nepresiahli úhrnnú sumu 5 000 Sk a nebola uplatnená nezdaniteľná časť základu dane a daňový bonus) boli zdanené zrážkovou daňou a daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7 zákona o dani z príjmov, t. j. príjem považuje za definitívne zdanený zrážkou, ide o daňovo vysporiadaný príjem, ktorý sa v daňovom priznaní neuvádza.

Vlani bol dôchodca zamestnaný na dohodu o vykonaní práce. V jednom mesiaci mal príjem do 5 000 Sk a daň vybranú zrážkou a v inom mesiaci nad 5 000 Sk a zrazenú preddavkovú daň. Jeho celkový príjem za rok 2007 bol 45 000 Sk. Má nárok na vrátenie dane?

Ak v roku 2007 poberal len zdaniteľné prímy zo závislej činnosti nepresahujúce sumu 47 808 Sk, neuplatňoval si daňový bonus a zamestnávateľmu zrážal preddavky na daň alebo mu vyberal daň zrážkou, môže využiť § 46 zákona o dani z príjmov. Pretože celkové zdaniteľné príjmy u dôchodcu nepresiahli sumu 47 808 Sk, v daňovom priznaník dani z príjmov fyzickej osoby typ A na r. 54 – daňová povinnosť uvedie nulu. Preddavky na daň alebo daň zrážkou, ktoré mu zrážal zamestnávateľ, uvedie ako preddavky. Po ich odpočítaní od daňovej povinnosti vznikne dôchodcovi preplatok, ktorý mu po vyplnení žiadosti uvedenej v daňovom priznaní miestne príslušný daňový úrad vráti. Prílohou daňového priznania je potvrdenie zamestnávateľa o výške zúčtovaných a vyplatených príjmov a zrazených preddavkoch na daň za rok 2007.

**====== Kedy má živnostník zdaniť príjmy ======

**

Vlani som ako podnikajúca fyzická osoba dosiahol príjmy z podnikania len 47 000 Sk a vykázal som stratu (príjmy 47 000 Sk, výdavky 57 000 Sk). Musím podať daňové priznanie?

Ak ste mali v roku 2007 zdaniteľné príjmy nižšie ako 47 808 Sk, nie ste povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby. Ak ste vykázali za rok 2007 daňovú stratu, ste povinný podľa § 32 ods. 1 zákona o dani z príjmov podať daňové priznanie aj napriek tomu, že za rok 2007 ste dosiahli zdaniteľné príjmy nepresahujúce 47 808 Sk. Z uvedeného vyplýva, že aj keď daňovník v roku 2007 dosiahol zdaniteľné príjmy nižšie ako 47 808 Sk, ale vykázal stratu, je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby (typ B).

V roku 2007 som bol nezamestnaný – evidovaný na úrade práce. Koncom roka som si založil živnosť, ale nemal som žiadne príjmy. Je potrebné podať daňové priznanie alebo len vyhlásenie o tom, že som nedosiahol príjmy? Ak budem podávať vyhlásenie, je na to tlačivo alebo nejaká predpísaná forma?

V prípade, že máte vydané živnostenské oprávnenie, no vlani ste nedosiahli zdaniteľné príjmy a nevykázali daňovú stratu, nepodávate za príslušné zdaňovacie obdobie daňové priznanie. Vhodné však bude, ak túto skutočnosť oznámite miestne príslušnému daňovému úradu, aj keď taká povinnosť vám zo zákona o dani z príjmov nevyplýva. Tento zákon nestanovuje žiadne tlačivo na podávanie takýchto oznámení.

Som podnikateľ, v roku 2007 mi vznikol z ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie preplatok. Mám ho uviesť v daňovom priznaní?

Vrátené poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, sociálne poistenie a sociálne zabezpečenie v roku 2007, o ktoré si daňovník podnikateľ znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjmy z podnikania, sa považuje za príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov. Daňovník, ktorému bol takýto preplatok vrátený v roku 2007, už tento preplatok nevysporiadava prostredníctvom samostatného riadka daňového priznania.

Som podnikateľ, občan SR a podnikám na území SR aj ČR. Podávam daňové priznanie aj v SR?

Ak dosahujete príjmy z podnikania v SR a aj v zahraničí (ČR), podávate daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ B na území SR z celosvetových príjmov. Pre zamedzenie dvojitého zdanenia príjmov zdanených v ČR uplatníte metódu zápočtu dane podľa medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a ČR.

Odpovede z Daňového riaditeľstva SR Banská Bystrica,
odboru služieb pre verejnost’

debata chyba