Chmúrne predpovede Saxo bank: Ropa i akcie klesnú o polovicu

Pokles ceny ropy na 25 dolárov za barel, pád akciového trhu S&P 500 o 50 percent na 500 bodov, zníženie rastu čínskej ekonomiky na nulu a zahrávanie sa Talianska s odchodom z eurozóny - to všetko predpovedá dánska Saxo bank, ktorá sa pohybuje vo svete online obchodovania. Je to súčasť výhľadu banky na rok 2009.

17.12.2008 16:49
Burza, Čína Foto:
Ilustračné foto
debata

Ak sa celkovo desať šokujúcich predpovedí na nasledujúci rok  stane skutočnosťou a splní sa rovnako ako väčšina predpovedí na rok 2008, ekonomické podmienky sa v roku 2009 dramaticky zhoršia.

„Predpovedáme, že rok 2009 bude bodom obratu, pretože situácia sa už viac zhoršiť nemôže. A to je pozitívny jav,“ povedal hlavný stratég banky David Karsbol.

„Nie je prehnané nazývať dnešnú situáciunajhoršou ekonomickou krízou. Bohužiaľ sa takmer splnili všetky naše predpovede z minulého roku. To, čo bývalo prehnané, sa teraz zdá byť normálne,“ povedal Karsbol.

Začiatkom roku 2008 banka napríklad predpovedala pád akciového indexu S&P 500 o 25 percent i čínskej burzy, rast cien ropy na 175 dolárov za barel či problémy britskej ekonomiky. Viaceré predpovede sa priblížili k realite. Banke nevyšla prognóza, kto bude nový americký prezident – tipovala republikánskeho kongresmana Rona Paula, a nie Baracka Obamu.

Karsbol predpokladá, že rok 2009 bude rovnako nepredvídateľný ako ten aktuálny. Preto Saxo bank urobila desať šokujúcich predpovedí.

Patrí medzi ne prognóza, podľa ktorej v Iráne vzniknú sociálne nepokoje, pretože vláda nebude schopná kvôli nižším príjmom z ropy zabezpečiť ľuďom základné potreby.

Ropa sa vraj bude predávať za 25 USD za barel, pretože dopyt vo svete sa kvôli kríze zníži. Index S&P sa dostane na 500 bodov pre klesajúce príjmy, miznúcu hodnotu nehnuteľností a rastúce náklady na financovanie firiem.

Európska únia podľa banky zrejme prijme opatrenia proti privysokým schodkom verejných rozpočtov v niektorých členských štátoch a Taliansko môže uskutočniť svoje dávnejšie hrozby o odchode z eurozóny.

Rast čínskeho hrubého domáceho produktu klesne na nulu. Odvetvia čínskej ekonomiky, ktoré poháňa vývoz, budú poškodené voľným pádom globálneho obchodu, najmä zo strany USA.

Niektoré východoeurópske meny, ktorých kurz je zviazaný alebo čiastočne zviazaný s eurom, budú pod rastúcim tlakom kvôli odlivu kapitálu.

Ázijské ekonomiky sa začnú viac orientovať na Čínu, aby našli nových obchodných partnerov a znížia svoje aktivity smerom k Spojeným štátom, ku ktorým doteraz viac inklinovali, predpovedá banka.

debata chyba