Ceny bytov sa koncom roka 2007 pobláznili

Ceny bytov na sklonku minulého roka výrazne poskočili. Predávajúci si pýtali o 20 až 60 percent vyššie ceny ako pred rokom, a to vo všetkých regiónoch Slovenska.

14.02.2008 06:32
Reality, byt, dom Foto:
Ilustračné foto
debata

Trojizbový byt v Žiline, ktorý stál v decembri 2006 ešte 1,2 milióna korún, v decembri 2007 už vyletel o tretinu – na 1,8 milióna. Tí, čo si kúpili byt ešte začiatkom minulého roka, teda ušetrili. Koncom roka sa totiž ceny zdvíhali zo dňa na deň.

Stanislava Bednárová si kúpila vlani byt v Košiciach začiatkom jesene. „Za trojizbový byt som vtedy zaplatila jeden a pol milióna, dnes by ma už vyšiel na 1,9 milióna korún, ak nie viac,“ hovorí Bednárová.

Prečítajte si tiež:Na byt treba 8– až 15-ročný čistý zárobok

V Košickom kraji totiž vyskočili ceny na sklonku minulého roka najprudšie spomedzi všetkých slovenských regiónov. Predaje v posledných mesiacoch boli o 60 percent drahšie ako na sklonku roka 2006. Potvrdili to údaje Národnej banky Slovenska o trhu s bytmi za október až december minulého roka.

„Byt som zháňala od jari, ale keďže sa v Košiciach takmer vôbec nestavajú nové byty, bol problém nájsť niečo vyhovujúce,“ hovorí Košičanka. Časť ceny platila v hotovosti, časť z úveru. Niekoľko ráz už dokonca zaplatila zálohu, ale byt nakoniec získal iný záujemca, ochotný platiť viac alebo všetko v hotovosti.

„Mnoho východniarov sa vracia domov zo zahraničia a majú našetrené, preto nemajú problém prihodiť aj stotisíc korún alebo vyplatiť byt v hotovosti,“ dodáva Bednárová. Nakoniec Bednárovci kúpili trojizbový byt, aj keď sa im nezdal úplne vyhovujúci. „Nechceli sme byt na prízemí, ale nakoniec sme už brali, čo bolo. Dnes som však rada, že sme ho kúpili,“ uzavrela Bednárová.

„V Košiciach sa totiž vôbec nestavia a bytov je málo. Záujem je však vysoký, a preto ceny stále rastú a rásť aj budú,“ tvrdí Magdaléna Danková, majiteľka realitnej kancelárie Pro Real. Stavať by sa však konečne malo začať, ale až na budúci rok.

Vývoj priemerných cien nehnuteľností na Slovensku podľa krajov (v korunách za meter štvorcový)
     
4. štvrťrok 2007 prírastok oproti
4. štvrťroku 2006 zdraženie
v % Slovensko 41 893 +10 265 +32,5 Bratislavský kraj 59 019 +12 358 +28,30 Trnavský kraj 25 857 +4 346 +20,20 Nitriansky kraj 18 297 +5 862 +47,10 Trenčiansky kraj 20 778 +5 016 +31,80 Žilinský kraj 24 655 +8 314 +50,80 Banskobystrický kraj 24 717 +8 437 +51,80 Košický kraj 29 477 +11 204 +61,30 Prešovský kraj 25 095 +6 090 +32,00
Zdroj: NARKS, NBS

Národná banka Slovenska rekordné rasty cien bytov zaznamenala nielen v okolí Košíc, ale aj v Žiline či Banskej Bystrici. V župách okolo týchto miest ceny totiž medziročne narástli o viac ako polovicu. V oboch krajoch sa priemerná cena priblížila k hranici 25-tisíc korún za štvorcový meter.

„V Bystrici bolo málo bytov a keď sa rozmohla výstavba a ceny nových stúpli, zviezli sa spolu s nimi aj ceny starších bytov,“ uviedol Jozef Oravkin, šéf Realitného servisu v Banskej Bystrici.

Príčinou je podľa neho skutočnosť, že za viac peňazí sú schopní a ochotní nakupovať byty Slováci pracujúci v zahraničí. „Dvadsať až tridsať percent transakcií platia Slováci žijúci v zahraničí, ktorí si kupujú byt, aby mali kde bývať po návrate domov,“ uzavrel Oravkin.

Ceny nehnuteľností v Žiline podľa Ľubomíra Kardoša, prezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií, zvýšili fabriky. Eugen Cagáň zo žilinskej Custom Real si zdražovanie vysvetľuje prílevom pracovníkov do Žiliny a okolia.

„Prišlo veľa nových ľudí do Kie aj k dodávateľom, a tí musia niekde bývať,“ tvrdí Cagáň. Podľa neho zatiaľ záujemcovia cenu akceptujú, chýbajú totiž najmä malometrážne byty, a tak sú ľudia ochotní aj za staré byty zaplatiť viac.

„Ceny ovplyvňujú aj špekulatívne nákupy. Ľudia pred príchodom eura za ušetrené peniaze nakupujú byty,“ uzatvára Cagáň. Je to pre nich dobrá investícia.

Aj keď bratislavský región zaznamenal nižší percentuálny rast cien, ide o najväčšiu sumu v korunách. Cena za štvorcový meter poskočila za rok o viac ako 12-tisíc a vyštverala sa na 56-tisíc Sk za štvorcový meter. Je to raz toľko, ako sa platí v košickom či žilinskom regióne.

Kto zaváhal s kúpou bytu vlani, momentálne to ľutuje. „Hľadal som byt takmer rok, spoľahol som sa na jedného predávajúceho. Ten však po pol roku zvýšil cenu o takmer pol milióna,“ hovorí Marián Marcinčák. Bratislavčan tak stratil takmer pol roka a medzitým stihli ceny znova narásť.

„Nakoniec som kúpil trojizbový byt v Petržalke za viac ako tri milióny. Mrzí ma, že som to nestihol skôr, určite by bola cena nižšia,“ dodáva Marcinčák s tým, že ceny naďalej rastú, takže je spokojný, že to stihol vlani. Problémom podľa neho je, že na jeden byt je viacero záujemcov a cena sa potom zvyšuje spôsobom – kto dá viac.

Štatistiky majú rezervy

O vývoji cien nehnuteľností každý štvrťrok informuje Národná banka Slovenska. Tá však vychádza len z údajov Národnej asociácie Slovenska, ktorá zastrešuje časť realitných kancelárií na Slovensku. So zberom údajov asociácia začala v roku 2001. Momentálne sú v databáze s názvom Cenová mapa nehnuteľností, ktorú NARKS spustil v priebehu minulého roka, približne dva milióny záznamov o cenách nehnuteľností. Tieto ceny sú však inzerované a len 138-tisíc z nich pochádza zo zrealizovaných predajov. Problémom je, že inzerované ceny sú často vyššie ako skutočné. Cenová mapa má aj biele miesta, v ktorých NARKS nemá dostatočné záznamy, ide najmä o menšie mestá či okrajové časti regiónov.

debata chyba