Na byt treba 8- až 15-ročný čistý zárobok

Martina a Tomáš Gálikovci žijú v Banskej Bystrici v centre stredoslovenského regiónu, hoci obaja pochádzajú z menších dedín v kraji. Do krajského mesta prišli za prácou a šetria na svoj byt.

14.02.2008 07:03
Reality, domy Foto:
Ilustračné foto
debata

Ceny bývania, ktoré za posledný rok narástli v banskobystrickom regióne o 50 percent, im robia veľkú starosť. Ak by Gálikovci každý mesiac odložili jeden priemerný čistý zárobok platný v regióne, na trojizbový byt si našetrili približne za 10 a pol roka. Ak by si kupovali byt vzdialenejší od krajského mesta Bystrice, bolo by to o dva roky skôr.

„O kúpe bytu rozmýšľame tri roky. Posledný rok sú naše skúsenosti také, že o každú novú ponuku na trhu sa strhne cenový súboj. Neboli sme ochotní súťažiť a preplácať. Situácia sa nezlepšuje, a tak sa zrejme budeme musieť zmieriť s tým, že k cene žiadanej majiteľom bude treba ešte prihadzovať,“ uviedol pre Pravdu Tomáš Gálik. Gálikovci však veria, že rok 2008 bude pokojnejší na trhu s bytmi.

Prečítajte si tiež:
Ceny bytov sa koncom roka 2007 poblázni­li****

Obaja Gálikovci zarábajú o niečo viac, ako je priemerný plat v kraji. Ceny bytov v ich regióne však na konci minulého roka vyskočili k sume 25-tisíc za štvorcový meter. V krajskom meste je to ešte o niečo viac. Priemerný zárobok v Banskobystrickom kraji na sklonku minulého roka ešte nie je zverejnený, odhaduje sa na približne 17-tisíc v hrubom. To je niečo cez 14-tisíc v čistom za mesiac. Podľa prepočtov Pravdy teda Gálikovci potrebujú 125 priemerných výplat, aby si mohli kúpiť byt.

Rodina s priemernými zárobkami musí na aktuálne ceny bytov odkladať osem až pätnásť rokov jeden priemerný plat, aby si pri súčasných cenách mohla kúpiť 3-izbový byt. Vidina splatenia vlastného bytu sa tak mnohým vzdialila ešte o niekoľko rokov. Sumy na výplatných páskach narástli za posledný štvrťrok 2007 podľa odhadov asi o sedem až deväť percent. Ceny bytov boli medziročne vyššie o 20 až 60 percent.

Podľa analýzy Pravdy v Bratislave treba mať na kúpu bytu pripravených približne 190 priemerných platov. To predstavuje odkladanie celého priemerného čistého platu počas 15 a pol roka. Ostatné regióny sú na tom o niečo lepšie. Napríklad v Trenčianskom či Trnavskom kraji treba na kúpenie bytu niečo vyše 120 čistých výplat. Rodiny si tak na byt našetria za necelých vyše 10 rokov. Najskôr by si na byt našetrili ľudia žijúci v nitrianskom regióne, približne za osem rokov.

„Ak dnešné ceny bytu znamenajú, že treba jeden z platov v rodine odkladať 10 až 14 rokov na jeho splatenie, je to veľký problém. A keďže mnohí financujú bývanie na úver, treba pripočítať ďalšie štyri až šesť rokov na splatenie úrokov. Reálne sa rodina k splateniu bytu dostane za približne 16 až 20 rokov,“ doplnila nitrianska realitná pracovníčka Katarína Moravčíková.

Ako dlho treba šetriť na byt?
Rodina odkladá mesačne jeden priemerný čistý zárobok aktuálny v danom regióne.* Ide o trojizbový byt s rozlohou 70 m2 podľa najnovších cien.**
 
v bratislavskom regióne treba 190 priemerných platov, čo znamená šetriť 15 a trištvrte roka
v trnavskom, trenčianskom a nitrianskom regióne sa na byt našetrí za osem až desať rokov
v regiónoch stredného a východného Slovenska je to od 10 rokov do 12 rokov
na byt v krajských mestách, napr. Žilina, Košice, Nitra alebo Banská Bystrica, treba odkladať ešte o dva až štyri roky dlhšie, pretože ceny sú nad priemerom kraja
*odhad Pravdy o zárobkoch v krajoch SR v poslednom štvrťroku 2007

**NBS a Národnej asociácie realitných kancelárií za posledný štvrťrok 2007

debata chyba