Americkým ministrom financií sa stal neplatič daní

Senát USA schválil v pondelok Timothyho Geithnera ako nového ministra financií, hoci kandidát nominovaný prezidentom Barackom Obamom v minulosti nezaplatil dane vo výške priemernej ročnej mzdy v Spojených štátoch.

27.01.2009 06:01
Timothy Geithner Foto:
Minister financií USA Timothy Geithner.
debata

Geithner zložil prísahu a stal sa ministrom. Očakávajú sa od neho fundované a rozhodné kroky smerujúce k zastaveniu krízy a oživeniu americkej ekonomiky.

„Nachádzame sa v okamihu najväčšej výzvy pre naše hospodárstvo a našu krajinu,“ vyhlásil Geithner po zložení prísahy. „V našej agende je konať čo najrýchlejšie a pomôcť vám splniť to, na čo vás krajina vyzvala, aby ste vykonal,“ uviedol smerom k americkému prezidentovi Barackovi Obamovi.

Geithner dostal hlasy od 60 senátorov, proti ich bolo 34. Medzi senátormi tak podľa očakávania prevládol názor, že Geithner má dostatočné skúsenosti, aby zvládol dopady súčasnej finančnej krízy. Väčšina zástupcov ľudu tak odmietla hlasy, že daňový hriešnik na čele štátnej pokladnice a daňových úradov by mohol byť zdrojom napätia a dlhodobých útokov.

Geithner sa minulý týždeň ospravedlnil Senátu za to, že pred niekoľkými rokmi nezplatil štátu včas dane vo výške 34-tisíc dolárov. Tento mesiac sa ukázalo, že kandidát neodvádzal dane z príjmu počas svojho pôsobenia v Medzinárodnom menovom fonde v rokoch 2001 až 2004. Časť daní síce doplatil v roku 2006, zvyšok však vyrovnal až potom, keď sa stal v decembri kandidátom na ministra.

Geithner povedal, že jeho chyby pri platení daní pramenili z nedbalosti a neboli zámerné. Po preštudovaní príslušných dokumentov sa však podľa komentátorov ukázalo, že nešlo iba o dane z príjmov z práce v MMF. Ďalšie položky neboli tak „vysoké“, naznačujú však, že neplatenie daní nemuselo byť až tak „neúmyselné“, ako hovorí Geithner.

Ide o nižšie zaplatené penále z predčasného výberu peňazí zo zamestnaneckého penzijného fondu, najmä však odpisy nákladov na prázdninový detský tábor. Geithnerov účtovník totiž klientovi výslovne zdôrazňoval, že odpis v tomto prípade nie je možný.

Podľa pozorovateľov tak vyskakuje otázka, či sa tu nerysuje určitý „podozrivý vzorec správania“, motivovaný snahou vo finančnej tiesni peniaze na úkor štátu. Väčšie médiá si síce kauzu príliš nevšímajú, ale napríklad komentátorka denníku Washington Post však odmietla chápať odpisy nákladov na letné tábory za obyčajný omyl a označila ho za „nehanebnosť“.

Analytici uvádzajú, že Geithner bude kvôli daňovým hriechom na tapete, kým neodíde z funkcie. Už teraz sa obyčajní Američania svojich senátorov pýtajú, prečo by mali platiť dane, keď ich neplatí ani šéf daňovej správy.

„Bude to prvá vec, ktorú mu ľudia vrhnú do tváre, keď s ním nebudú súhlasiť,“ povedal agentúre Reuters Larry Sabato z Centra pre politiku na Virginskej univerzite.

USA mali doteraz povesť krajiny, kde sú daňové podvody posudzované ako jeden z najťažších zločinov. Geithnerove daňové problémy sa ani nezačali oficiálne vyšetrovať.

Geithner má byť kľúčovou postavou v ďalších krokoch vedúcich ku stabilizácii finančného sektora a k jeho vyvedeniu z finančnej krízy. Obama s Geithnerom musia rozhodnúť, čo urobiť s druhou polovicou z balíka 700 miliárd dolárov, ktorý bol určený pre stabilizáciu finančného sektora ešte vlani na jeseň. Geithner bude mať tiež významné slovo pri použití „obrieho“ balíčka vo výške 800 miliárd dolárov, ktorý má dostať ekonomiku z recesie.

debata chyba