Výhody pilierov majú v rukách politici

Či je pre štyridsiatnika výhodnejšie zostať len v Sociálnej poisťovni, alebo si na penziu šetriť aj na súkromnom účte, je aj v rukách politikov. Do dôchodkového systému môže ktorákoľvek vláda kedykoľvek zasiahnuť a upraviť si ho podľa vlastných potrieb. Výška budúceho dôchodku z prvého piliera či oboch vypočítaná dnes tak môže byť po zmenách podstatne odlišná.

10.05.2008 18:20
dôchodca, dôchodok, penzia Foto:
Ilustračné foto
debata

Kým podľa súčasných pravidiel vychádza pre 40-ročného človeka výhodnejší len prvý pilier, teda Sociálna poisťovňa, len predĺžením dôchodkového veku na 65 rokov by sa mu viac oplatili oba piliere. Zvýšeniu veku odchodu do penzie sa kabinet Roberta Fica bráni, podľa odborníkov sa mu však Slovensko – rovnako ako ostatné vyspelé európske krajiny – v budúcnosti nevyhne.

V ďalších rokoch sa môže zmeniť napríklad aj výpočet na zdvíhanie penzií na menej štedrý. Zatiaľ zohľadňuje rast platov aj cien v ekonomike, pričom mzdy by v najbližších rokoch mali stúpať rýchlo. Budú sa totiž približovať západným úrovniam. V budúcnosti je však možné, že by sa dôchodky zvyšovali len o rast cien.

Aj výhody druhého piliera však môžu politici upraviť. Akákoľvek vláda sa môže rozhodnúť, že odvody medzi štátnou Sociálnou poisťovňou a súkromnými účtami by sa nedelili rovným dielom ako v súčasnosti. Na druhý pilier by tak odchádzalo menej peňazí.

"Politici tiež môžu zmeniť pravidlá pri dedení či otvoriť otázku zdanenia dôchodkových úspor,“ uviedol Peter Goliaš z Inštitútu INEKO.

Ministerke práce Viere Tomanovej sa napríklad nepáči, že dôchodkové úspory môže v súčasnosti dedič použiť na čokoľvek. Chcela by, aby sa tieto peniaze dali využiť len na zabezpečenie sa v penzii. Do konca tohto volebného obdobia však vláda zásadné zmeny v druhom pilieri už nechystá.

debata chyba