Vláda pridelí lacný plyn aj boháčom

Nielen chudobné domácnosti a rodiny s bežným príjmom, ale aj najväčší boháči by mali od januára poberať lacný plyn, elektrinu či teplo za štátom nariadené ceny.

11.07.2008 08:31
Plyn, plynomer, odpočet Foto:
Ilustračné foto
debata

Vláda sa minulý týždeň zhodla na pláne „ochrániť zraniteľné skupiny odberateľov“. Budúcoročné regulované ceny energií tak napriek rastu burzových cien majú zostať na tohtoročnej úrovni.

Návrh ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka (nominant Smeru) však kabinet schválil tak, že pod ochranné krídla štátu sa dostanú aj milionári, pre ktorých sú výdavky na energie vzhľadom na ich príjmy úplne zanedbateľné. Lacný plyn na kúrenie totiž majú poberať domácnosti s ročným odberom plynu až do výšky 6 500 kubíkov.

„Takáto spotreba plynu zodpovedá nadštandardnému rodinnému domu s plochou okolo tristo štvorcových metrov, ktorý si môže dovoliť vykurovať len dobre zabezpečená rodina,“ opisuje Roman Vaľo z rimavskosobotskej firmy Aproving, ktorá sa zaoberá projektovaním. Výdavky na plyn pri ročnej spotrebe 6 500 kubíkov predstavujú 7 500 korún mesačne.

Podľa informácií zo Slovenského plynárenského priemyslu, ktorý presadzuje skôr adresnú, nie celoplošnú podporu, spotrebuje priemerný rodinný dom na kúrenie ročne asi tritisíc kubíkov plynu, za ktorý mesačne zaplatí 3 500 korún. Jahnátkov rezort však tvrdí, že štát pri cenách plynu podporí bežných ľudí.

„Podľa našich prepočtov spotreba plynu okolo šesťtisíc kubíkov ročne zodpovedá domu s plochou okolo 200 štvorcových metrov a takéto domy sa štandardne na Slovensku nachádzajú,“ reagoval hovorca ministra Branislav Zvara.

SPP má štyri tarify na odber plynu. Z nich prvé tri spĺňajú limit ministerstva do úrovne 6 500 kubíkov ročne. Posledná tarifa je pre spotrebu až do výšky 60-tisíc kubíkov plynu ročne a patria do nej domy s jedným odberným miestom plynu pre viacero rodín, ako sú dvojdomy, trojdomy či štvordomy.

Ministerstvo podľa Zvaru nevylučuje, že v budúcnosti sa tarify na zemný plyn či elektrinu prehodnotia tak, že odberatelia s nadštandardnou spotrebou budú platiť viac. Podľa hovorcu ministra je totiž u nich predpoklad, že majú dostatok peňazí a cenovú podporu nepotrebujú. Prehodnotenie cenníkov má zabezpečiť regulačný úrad, na čele ktorého je nominant Smeru Jozef Holjenčík.

SPP, naopak, doteraz vždy zastával cenovú politiku, že cena plynu sa pri vyššom odbere znižovala. Pri väčšej spotrebe plynu má totiž spoločnosť na jeden kubík nižšie náklady spojené s dodávkou a obsluhou. Výsledkom je, že domácnosti v bytoch, ktoré minú len malé množstvo plynu na varenie, platia za kubík asi 20 korún. A rodinné domy, ktoré plynom vo veľkom kúria, dajú za kubík 13,50 koruny.

Štátna cenová ochrana sa má týkať aj plynu, ktorý sa používa na výrobu tepla pre byty napojené na centrálne rozvody. Podpora sa týka bytov bez ohľadu na príjem rodiny. Pri elektrine by mali mať právo na výhodnejšie ceny ľudia s bežnou spotrebou elektriny do päťtisíc kilowatthodín ročne, domácnosti s elektrickým kúrením s ročným odberom do 20-tisíc kWh a malé podniky so spotrebou menej ako 30-tisíc kWh za rok. Ostatní podnikatelia by mali energie naďalej kupovať za čoraz vyššie trhové ceny.

Ministerstvo hospodárstva už poslalo cenové povinnosti dominantnému výrobcovi Slovenským elektrárňam, ktoré ovláda taliansky Enel. Elektrárne majú budúci rok podľa ministerstva predávať rozvodným podnikom elektrinu určenú pre domácnosti pod trhové ceny. SPP zatiaľ cenové povinnosti schválené vládou od ministerstva nedostal.

Vláda chce ceny energií pre rodiny chrániť vo všeobecnom hospodárskom záujme, keďže slovenské rodiny dávajú na energie oproti domácnostiam v iných krajinách EÚ podstatne viac zo svojich príjmov. Podobnú ochranu za dodržania „nediskriminačných a transparentných zásad“ umožňujú slovenské aj európske zákony. Podľa bývalého šéfa regulačného úradu Karola Dvoráka však vláda k takémuto určovaniu cien podľa pravidiel EÚ nemôže pristúpiť bez toho, aby dodávateľom energií nekompenzovala predaj tovaru pod trhové ceny. Ministerstvo by malo v týchto dňoch o zámeroch v oblasti cien informovať aj Brusel, ktorý by sa mal k tomu potom vyjadriť.

Obchody na burzách zatiaľ naznačujú, že elektrina, ktorej je na európskom trhu nedostatok, by mohla od januára zdražieť asi o desať percent. Plyn by zase po zdražení ropy mohol ísť podľa informácií z SPP hore už od októbra tohto roka, a to v rozsahu desať až dvadsať percent.

debata chyba