Vláda by nemala míňať peniaze z druhého piliera, tvrdia ekonómovia

Desiatka slovenských ekonómov vyzvala vládu Roberta Fica, aby neminula peniaze ľudí, ktorí do konca júna 2009 odídu z druhého penzijného piliera, ale ich odložila do budúcnosti. Kabinet počíta s peniazmi Slovákov, ktorí si prestanú sporiť na penziu v dôchodkovej správcovskej spoločnosti, v návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok. Ekonómovia tiež kritizovali vládu za časté zásahy do nastavenia dôchodkového systému, ktorý zreformovala bývalá vláda Mikuláša Dzurindu.

11.11.2008 12:42 , aktualizované: 13:19
ľudia, dôchodcovia, dôchodca Foto:
ilustračné foto
debata

„Mali by sme si vydiskutovať možnosti návratu k stabilnej ekonomike a ku krajine, kde sa pravidlá stanovujú na dlhý čas a na základe odborných analýz, nie krátkodobých emócií,“ povedal dnes novinárom šéf Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Eugen Jurzyca. Slovenskému hospodárstvu hrozia veľmi ťažko zvratné negatívne zmeny, dodal.

Ficova vláda opätovne dala Slovákom možnosť, aby sa od polovice novembra do konca júna 2009 rozhodli, či si chcú odkladať časť odvodov na penziu na súkromný účet v DSS. Ak z druhého piliera vystúpia, ich našetrené peniaze sa presunú do verejnoprávnej Sociálnej poisťovne, ktorá spravuje priebežnú časť dôchodkového systému a okrem iného vypláca starobné a invalidné dôchodky. Čím viac ľudí opustí DSS, tým väčšia suma sa presunie do Sociálnej poisťovne; navrátilci do prvého piliera tiež zvýšia jej príjmy z odvodov v ďalšom období.

Kabinet v predlohe štátneho rozpočtu na budúci rok počíta aj s príjmami okolo desať miliárd korún, ktoré má získať odchodom asi 150.000 sporiteľov z druhého piliera. „Vzniká tým zásadný precedens, že z dôvodu, ktorý nebol ekonomicky podložený (…), sa takýto krok bude môcť zopakovať kedykoľvek a čo je horšie, tak ešte aj vo väčšom rozsahu,“ poznamenal analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Radovan Ďurana.

V druhom pilieri si peniaze na penziu šetrí okolo 1,5 milióna obyvateľov. Ficov kabinet už raz dal ľuďom možnosť rozhodnúť sa, či chcú byť klientmi DSS. Od januára do konca júna z druhého piliera odišlo viac než 100.000 ľudí a naopak zapojilo sa doň vyše 20.000 Slovákov. Nadchádzajúce otvorenie systému vláda zdôvodnila obavou, že súčasný negatívny vývoj na svetových finančných trhoch môže ohroziť úspory ľudí v DSS. Zámer kabinetu kritizovala opozícia aj samotní správcovia penzií.

Odborník na daňový a odvodový systém Jozef Mihál sa domnieval, že Ficova vláda v budúcnosti opäť siahne po otvorení druhého piliera. „Bude vtedy, keď akciové trhy už budú zotavené a budú dosahovať zisky,“ myslí si. Keď sa však ľudia opäť do systému budú chcieť vrátiť, začnú od nuly, upozornil.

Na svojich účtoch v DSS si Slováci našetrili už viac než 60 miliárd korún (1,99 miliardy eur). Súčasná svetová finančná kríza zasiahla aj fondy, v ktorých DSS spravujú peniaze sporiteľov. Niektorí z nich už mali na dôchodkových účtoch menej, ako tam vložili. Premiér pohrozil DSS tvrdými opatreniami, pokiaľ nebudú ľudí informovať o vývoji ich úspor na dôchodok.

debata chyba