USA sú vo vážnej kríze, priznal Bush

Sme uprostred vážnej finančnej krízy a federálna vláda chce odpovedať rozhodnou akciou, uviedol americký prezident George Bush v televíznom prejave, ktorým sa snažil obyvateľov i Kongres presvedčiť o nutnosti naliať do fionančného systému krajiny podporu vo výške 700 miliárd dolárov.

25.09.2008 06:30 , aktualizované: 12:49
George Bush Foto:
George Bush
debata

„Som presvedčený, že spoločnostiam, ktoré urobia zlé rozhodnutia, by malo byť umožnené odísť z biznisu. Za normálnych okolností by som sa toho pridŕžal. Ale terajšie okolnosti nie sú normálne,“ zdôraznil prezident v prejave národu v stredu miestneho času.

Varoval, že „trh nefunguje, ako by mal“, šíri sa strata dôvery, veľké časti systému sú ohrozené a hrozia pády ďalších bánk. Znamenalo by to ďalšie prepúšťanie a pokles hodnoty nehnuteľností.

„Nakoniec by naša krajina prežívala dlhú a bolestnú recesiu. Spoluobčania, to nesmieme dopustiť,“ zdôraznil Bush.

Pred prejavom prezident pozval na rokovanie do Bieleho domu obidvoch prezidentských kandidátov Baracka Obamu a Johna McCaina, aby s nimi prebral vládny plán na podporu finančného systému.

Bush v prejave Američanov ubezpečil, že štátna pomoc nie je zameraná na jednu frimu alebo na finančný sektor „Je zameraná na ochranu celej americkej ekonomiky,“ povedal. Ak by podobný zákon nebol teraz prijatý, boli by celkové náklady v budúcnosti vyššie, povedal.

Záchraný plán predpokladá, že vláda odkúpi problematické aktíva, väčšinou hypotékami zabezpečené , ktorých hodnota kvôli ochromeniu trhu bývania klesá. Cieľom je stabilizovať finančné ústavy a podnietiť ich k tomu, aby opäť požičiavali peniaze.

„Vláda je jedinou inštitúciou dostatočne trpezlivou na nákup týchto aktív za ich terajšiu nízku cenu a na to, aby ich držala, kým sa ceny nevrátia do normálu,“ vysvetlil prezident. Podľa neho by sa väčšina peňazí od daňových polatníkov, ak nie všetky, mala časom vrátiť.

„Je na čase pracovať spoločne, demokrati i republikáni, v duchu spolupráce pre dobro Američanov. Plán, ktorý Kongresu predložila Bushova administratíva, nie je dokonalý, ale záchrana americkej ekonomiky musí mať prednosť,“ citovali agentúry z vyhlásenia.

Obama sám o sebe však zdôraznil, že je potrebné, aby „sa po skončení krízy prostriedky vynaložené vládou na jej odvrátenie vrátili daňovým poplatníkom a neprofitovali z nich tí šéfovia Wall Street, ktorých nezodpovednosť a vina priespeli k tejto kríze“. Nemožno pomáhať Wall Streetu bez pomoci miliónom rodín, ktorých domovy sú ohrozené hypotekárnou krízou, dodal s tým, že prijímaný zákon o podpore systému „musí byť čistý“.

John McCain v stredu oznámil, že kvôli kríze finančných inštitúcií prerušuje kampaň a odchádza do Washingtonu pracovať na jej riešení.

Predstavitelia obidvoch politických strán – republikánov i demokratov – uviedli, že vďaka medzistraníckej spolupráci smerujú k pokroku v rokovaniach. Zdôraznili však, že vládnu predlohu je potrebné upraviť.

„Súhlasíme, že v návrhu sa musia urobiť kľúčové zmeny,“ uviedli v spoločnom vyhlásení predsedníčka Snemovne reprezentantov, demokratka Nancy Pelosiová a vodca republikánskej menšiny v snemovni John Boehmer. Zákon podľa nich musí obsahovať prísny a nezávislý dohľad, pevné štandardy pre odmeňovanie vysokých manažérov podnikov, ktoré budú čerpať štátnu pomoc a ochranu daňových poplatníkov.

Demokrati chcú do návrhu presadiť, že konkurzné súdy môžu upraviť podmienky hypoték, aby sa tak predišlo zabaveniu domov dlžníkov. Takýto krok ale čelí ostrej kritike republikánov.

debata chyba