Únia varovala pred spustením Bohuníc, protestujú aj Rakúšania

Európska komisia varovala Slovensko, že obnovenie prevádzky druhého bloku jadrovej elektrárne V1 by bolo porušením práva Európskej únie. Ostro protestujú aj rakúski predstavitelia.

11.01.2009 14:34 , aktualizované: 19:25
Jaslovské Bohunice, atóm Foto:
Jaslovské Bohunice, atóm
debata

„Je jasné, že neexistuje žiadny právny základ pre rozbehnutie Bohuníc a keď vláda túto elektráreň opäť spustí, urobí tak v jasnom rozpore s právom Európskej únie,“ povedal hovorca eurokomisára pre energetiku Andrisa Piebalgsa. Európska komisia zatiaľ nedostala od slovenekj vlády žiadny oficiálny návrh na obnovenie prevádzky, napísala agentúra DPA.

Plyn

Slovensko sa chystá pripojiť časť kapacity druhého bloku jadrovej elektrárne V1, ktorý vyradila na konci minulého roka z prevádzky. Odôvodňuje to kritickou situáciou, ktorá nastala po prerušení dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko a možným kolapsom elektrickej sústavy krajiny.

Tiež Bulharsko chce spustiť jeden reaktor jadrovej elektrárne Kozloduj.

„Som si vedomý, že tým porušujeme zmluvu o vstupe do Európskej únie a preberám za to plnú politickú zodpovednosť,“ povedal slovenský premiér Robert Fico. Proti prípadnému spusteniu bohunického reaktora sa už skôr vyslovil šéf rakúskej diplomacie Michael Spindelegger. Zámer kritizovali aj ekologickí aktivisti z Greenpeace.

Rakúsko: Spustenie Bohuníc nemôžeme akceptovať

Rozhodnutie slovenskej vlády obnoviť fungovanie jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach sa v susednom Rakúsku v nedeľu stretlo s ostrou kritikou koaličných aj opozičných strán. Odstavenie elektrárne bolo podmienkou vstupu Slovenska do Európskej únie (EÚ), obnovenie prevádzky vláda zdôvodňuje problémami vyvolanými zastavením dodávok plynu z Ruska.

„Nemôžeme akceptovať opätovné spustenie tohto nebezpečného reaktora v Bohuniciach. V spoločnosti sa dohody musia rešpektovať. Zatvorenie elektrárne bolo pre nás kľúčovou podmienkou pri vstupe Slovenska do EÚ a nedá sa jednoducho vymazať. Na Európskej komisii teraz bude, aby tlačila na dodržanie prístupovej zmluvy,“ píše sa vo vyhlásení ministra životného prostredia Nikolausa Berlakovicha.

Proti kroku slovenskej vlády sa spojila aj opozícia, ktorá sa skladá z dvoch krajne pravicových strán a Zelených, podľa ktorých boli Bohunice „jednou z troch najnebezpečnejších jadrových elektrární v Európe“.

Rakúsku vládu vyzvali, aby prijala právne a diplomatické opatrenia voči Slovensku. „Plynová kríza nemôže dovoliť krajinám znovu spustiť chátrajúce reaktory, alebo pokračovať v riskantných jadrových technológiách s ospravedlnením, že je nedostatok energie. To je hra s ohňom,“ vyjadrila sa líderka Zelených Eva Glawischnigová.

Topolánek: Rozhodnutie o Bohunciach beriem ako demonštráciu pripravenosti

Podľa českého premiéra Mirka Topolánka rozhodnutie Slovenska znovu naštartovať jadrový blok v Bohuniciach je prejavom rýchlej reakcie na plynovú krízu.

„V tomto čase to beriem viac ako demonštráciu ich pripravenosti sa vyrovnať s problémom, ktoré pre Slovensko nevie vyriešiť Európska únia, hroziaci blackout,“ uviedol Topolánek, ktorého krajina v súčasnosti predsedá EÚ.

Jahnátek: Máme problém s elektrinou

Slovensko spustí prevádzku druhého bloku jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach aj napriek tomu, že Rusko, Ukrajina a Európska únia sa už dohodli na kontrole tranzitu plynu cez ukrajinské územie. V diskusnej relácii TV Markíza Na telo to v nedeľu povedal minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Elektrinu z V1 bude podľa neho krajina potrebovať aj po obnovení toku ruského plynu a následnom zrušení obmedzenia spotreby suroviny pre väčšie podniky.

„Spustením plynu neodvrátime krízovú situáciu. My máme dneska väčší problém v prenose elektriny ako v prenose plynu,“ vyhlásil Jahnátek. Dodatočný zdroj bude krajina potrebovať najmä v čase opätovného nábehu priemyslu a v prípade, ak by došlo k ďalšiemu výpadku plynu, dodal.

debata chyba