Termíny na priznanie dane sa krátia

Zamestnanci sa ešte stále môžu vyhnúť vypĺňaniu daňového priznania, aj keď vlani pracovali pre viac firiem. Okrem platu z rôznych pracovných zmlúv však nesmeli mať iné príjmy, ktoré treba ešte zdaniť.

14.02.2008 08:35
Dane Foto:
Ilustračné foto
debata

Najneskôr v piatok 15. februára treba požiadať zamestnávateľa o vykonanie tzv. ročného zúčtovania preddavkov. Tým je pre väčšinu zamestnancov daň z vlaňajších príjmov vybavená. V opačnom prípade si budú musieť spolu s ostatnými pracujúcimi podať daňové priznanie do konca marca. V ňom najväčšou zmenou oproti predošlému roku je tzv. milionárska daň. Priznaniu sa nevyhnú ani ľudia, ktorí vlani pracovali len pre jednu firmu, pričom tá zanikla.

Ak zamestnanec požiada o ročné zúčtovanie, musí zamestnávateľovi do piatka zároveň aj dodať všetky potrebné potvrdenia, vďaka čomu nebude platiť vyššiu daň, ako musí. Napríklad ak pracoval aj v iných firmách, tak by od nich mal dostať výpis všetkých vyplatených príjmov, zrazenej dane a odvodov. Nárok na bonus na dieťa sa dokladuje kópiou rodného listu a ak dieťa navštevuje denne strednú či vysokú školu, aj potvrdením zo školy.

Ušetriť na dani možno aj vďaka dlhodobému sporeniu, doplnkovému sporeniu či životnej poistke. Zamestnávateľovi treba doručiť potvrdenie od finančnej firmy o tom, koľko si takto daňovník vlani odložil peňazí. Oslobodenie od dane sa však vzťahuje ročne najviac na 12-tisíc.

Podávanie priznania sa netýka tiež ľudí, ktorých príjmy, z ktorých sa daň už nezrazila, prípadne sú od dane oslobodené, nepresiahli sumu 47 808 korún. Ak však vykážu stratu, priznanie si musia podať aj oni.

Ostatní ľudia zväčša daň z vlaňajších príjmov vyriešia tak, že si podajú daňové priznanie. Lepšie zarábajúci majú situáciu skomplikovanú v tom, že si výšku tzv. nezdaniteľnej sumy budú musieť vyrátať sami. Čím viac zarobili, tým menšiu sumu si budú môct odpočítať. Týka sa to ľudí, ktorých vlaňajší mesačný hrubý príjem presiahol hranicu 47 600 korún. Ostatní si od príjmov odrátajú jednotnú sadzbu 95 616 korún.

Zmena sa týka aj nezdaniteľnej sumy, ktorú si daňovník odráta na nepracujúcu manželku či manžela.

Pre väčšinu platí jednotná suma 95 616 korún. Len daňovníci, ktorí vlani zarábali v hrubom mesačne nad 80 200 korún, si takto môžu odrátať menej peňazí. Nové podmienky platia aj pre zdaňovanie príjmov z predaja podielových listov, na ktoré sa už nevzťahuje oslobodenie a sú bežným kapitálovým príjmom.

Pri podávaní priznania treba pamätať aj na to, že v ňom vyrátanú daň treba najneskôr v posledný marcový deň aj uhradiť. Daň možno zaplatiť bezhotovostným prevodom z vlastného účtu daňovníka alebo peniaze poslať poštou na účet úradu, ktorému sa doručilo priznanie. Úrad sa vyberá podľa miesta trvalého bydliska, prípadne miesta, kde sa daňovník obvykle zdržiava.

Ak občan už časť dane uhradil, napríklad mu zamestnávateľ strhával preddavky zo mzdy, musí do konca marca na účet daňového úradu zaslať len zvyšok vyrátanej dane. To platí v prípade, ak mu v priznaní vyšiel nedoplatok.

Ak, naopak, štát od daňovníka vlani dostal viac peňazí, ako mal skutočne zaplatiť, treba požiadať cez priznanie o vrátenie vypočítaného rozdielu – daňového preplatku. Ten štát vyplatí pravdepodobne najskôr začiatkom mája. Daň možno zaplatiť aj viacerými splátkami. Treba o to požiadať príslušný úrad, ktorý však môže žiadosť aj zamietnuť.

Priznanie sa oplatí aj zamestnancom

  • ak daňovník nepracoval celý rok a neodrátal si od príjmov celú nezdaniteľnú sumu 95 616 korún
  • ak predal vlani podielové listy, ktoré si kúpil ešte do 31. decembra 2003
  • ak vlani zarobil spolu menej ako 47 808 korún, no príjmy mu vyplatili už po zdanení (napr. študentské brigády), prípadne platil daň z výnosov z bankových vkladov či podielových fondov
  • vtedy sa v priznaní uvedie celá nezdaniteľná suma (pre väčšinu 95 616 Sk) a daňovník vďaka nej požiada o vrátenie časti či celej predtým uhradenej dane

Čo sa oplatí neprehliadnuť

Daňové priznanie podáva v zásade každý, ktorého vlaňajšie príjmy, z ktorých má zaplatiť daň, presiahli

47 808 korún

a jeho zamestnávateľ mu neurobí tzv. ročné zúčtovanie preddavkov na daň. Do príjmov sa ráta nielen mzda či zisk, ale napríklad aj príjmy z predaja nehnuteľností či ich prenájmu.

31. marec

je posledným dňom, do ktorého trebâ priznať daň z vlaňajších príjmov. Do tohto termínu treba v priznaní vyrátanú daň aj uhradiť na účet príslušného daňového úradu. Termín na priznanie daní si možno predĺžiť, napríklad ak mal daňovník vlani príjmy aj zo zahraničia. Musí však o to písomne požiadať najneskôr do je posledný termín, dokedy najneskôr musia zamestnanci požiadať mzdových pracovníkov vo svojich firmách, aby im urobili ročné zúčtovanie preddavkov. Ak si chcú znížiť daň na nepracujúcu manželku, maloleté deti či dobrovoľné sporenie, musia na to včas doručiť potrebné potvrdenia. Ročné zúčtovanie však môžu využiť len pracujúci, ktorých jediným príjmom vlani bola mzda z riadneho zamestnania alebo im iné príjmy vyplatili už po zrazení dane.

337 098

priznaní typu A podali vlani ľudia, ktorí mali príjmy len zo zamestnania. Štát od nich získal 3,1 miliardy korún

481 324

priznaní typu B podali vlani ľudia, ktorí priznávali príjmy z podnikania či prenájmu, kapitálového majetku alebo iné príjmy. Štát si tak polepšil o 11,5 miliar­dy korún

debata chyba