Slovensko zlepšilo rating a rekord k euru

Slovenská koruna sa dostala na nové historické maximum voči euru, keď agentúra Standard&Poor's zlepšila ratingové hodnotenie krajiny zo stabilného na pozitívny. Euro sa obchodovalo už za 32,35 Sk. Zvýšeniu ratingu krajiny pomohol výhľad na skoré prijatie eura. Podľa agentúry existuje len malé riziko, že Slovensku vstup do eurozóny zamietnu.

03.03.2008 19:00
Slovensko Foto:
Ilustračné foto
debata

Slovenská mena v pondelok podvečer dosiahla úroveň 32,35 SKK/EUR po piatkovom závere na 32,515 koruny za euro.

Standard&Poor's podľa agentúry Reuters v pondelok Slovensku potvrdil rating na úrovni A, výhľad pritom zmenil zo stabilného na pozitívny. Zdôvodnil to očakávaniami, že Slovensku sa podarí od januára roku 2009 prejsť na spoločnú európsku menu.

Znamená to, že hlavný rating krajiny, ktorým sa hodnotí úverová spoľahlivosť, by mohla agentúra v blízkom období zvýšiť.

Analytici S&P uviedli, že ku zvýšeniu výhľadu ich viedol predpoklad, že Slovensko vstúpi do eurozóny. Krajina plánuje prijať euro 1. 1. 2009.

„Spolu s vysokým kurzom meny a nízkou infláciou by Slovensko malo nominálne splniť maastrichtské kritériá pre členstvo v menovej únii,“ píše sa v správe ratingovej agentúry.

Podľa ratingu sa riadia najmä veľkí investori, ktorým hovorí, s akým rizikom môžu v konkrétnej krajine rátať. Čím je rating krajiny vyšší, tým je pravdepodobnejšie, že dodrží svoje záväzky. Vyšší rating prináša tak aj lacnejšie pôžičky.

Koruna posúvala rekordy aj minulý týždeň. Na vysoké úrovne ju potiahli výroky ministra financií Jána Počiatka o možnom posunutí centrálnej parity, podľa ktorej doteraz všetky krajiny prepočítavali svoju národnú menu pri prechode na euro. Doterajší rekord bol 32,44 Sk za euro.

S&P: Existuje len malé riziko, že Slovensku euro zamietnu

„Slovenská vláda potvrdila záväzok pôvodného termínu vstupu do eurozóny v roku 2009, ako aj požiadavky na fiškálnu konsolidáciu prostredníctvom relatívne prísneho rozpočtu v roku 2007,“ uviedla úverová analytička S&P Eileen Zhangová.

Vlaňajší rozpočtový deficit by mal podľa očakávaní klesnúť na 2,4 percenta hrubého domáceho produktu z 3,8 percenta HDP v roku 2006, a to najmä vďaka silnému rastu daňových príjmov.

Agentúra S&P očakáva, že vďaka strednodobému rozpočtovaniu a výdavkovým pravidlám budú fiškálne deficity Slovenska v nasledujúcich rokoch naďalej klesať, aj keď asi pomalším tempom. Hrubý štátny dlh SR by sa mal v rokoch 2008 až 2011 držať okolo úrovne 31 percent HDP, dodáva S&P.

V súvislosti so silnou menou a mierou inflácie, agentúra S&P očakáva, že Slovenská republika splní v nominálnych podmienkach maastrichské kritériá na vstup do eurozóny.

Podľa S&P existuje len malé riziko, že vstup Slovenska do eurozóny bude zamietnutý, a to len v prípade, že by neistota okolo politiky makroekonomického výhľadu vyvolala v Európskej komisii otázky ohľadom udržateľnosti.

Nevýhody Slovenska: Nižší HDP a jednostranná ekonomika

Ďalšiemu zvýšeniu slovenských ratingov bránia podľa S&P predovšetkým nízky pomer hrubého domáceho produktu (HDP) na obyvateľa a relatívne jednostranne zameraná ekonomika. HDP na obyvateľa v SR by mal v roku 2008 dosahovať 15 429 USD, čo výrazne zaostáva za priemerom v ratingovej kategórii A (19 812 USD).

Členstvo v eurozóne však podľa S&P zmierni externé finančné tlaky vyplývajúce z mierneho externého zadlženia a môže podporiť ďalšie zlepšovanie kredibility krajiny. Strata autonómie v oblasti menovej politiky spojená so vstupom do menovej únie si však bude vyžadovať ešte prísnejšiu fiškálnu politiku.

„Ratingové hodnotenie môže byť lepšie, ak bude fiškálna konsolidácia Slovenska pokračovať aj po vstupe do eurozóny, tak ako sa zaviazala slovenská vláda,“ dodáva Zhangová.

Podľa nej môžu práve reformy systému sociálneho zabezpečenia a pracovného trhu, ktoré zabezpečujú udržateľný, silný a vyrovnaný ekonomický rast, pomôcť Slovensku priblížiť sa ostatným krajinám eurozóny z hľadiska životnej úrovne, čo by viedlo k ďalšiemu zlepšeniu ratingov. Naopak, zníženie ratingového hodnotenia Slovensku hrozí, ak vláda upustí od štrukturálnych reforiem, uvoľní fiškálnu politiku, alebo posunie vstup do eurozóny, dodáva agentúra S&P.

debata chyba