Slovenské euro je nadlho posledné

Odporúčanie Európskej komisie na vstup Slovenska do eurozóny je pozitívnym signálom aj pre ostatné nové členské štáty Európskej únie, avšak podľa analytikov potrvá najmenej štyri roky, kým niektorá z týchto krajín prijme euro.

09.05.2008 12:06
Euromince
Ilustračné foto
debata

„Na vstup do eurozóny sú potrebné dve veci: pripravenosť ekonomiky a politická vôľa, pričom Slovensko je jedinou krajinou, ktorá má obidve,“ uviedol analytik americkej investičnej banky Merrill Lynch Radoslaw Bodys, a dodal, že ďalšie rozšírenie sa nedá očakávať skoro.

„Žiadny z ostatných nových členských štátov ešte nevstúpil do mechanizmu ERM II a niektoré čelia vážnym problémom vo fiškálnej oblasti,“ podotýka vo svojej analýze Erste Bank. Podľa nej sú však stredoeurópske ekonomiky v lepšej pozícii než pobaltské štáty, ktoré trápi nadmerná inflácia.

Ako prvé z nových členských štátov by podľa analytikov po Slovensku mohlo prijať euro susedné Poľsko. Krajina spĺňa takmer všetky maastrichtské kritériá, pričom tamojšia vláda naznačila vôľu vstúpiť do mechanizmu ERM II už v budúcom roku a o dva roky na to prijať spoločnú menu. Podľa analytikov však Poľsko vstúpi do eurozóny najskôr v roku 2012.

Horšie je na tom Maďarsko, od ktorého sa istý čas očakávalo, že prijme spomedzi nových členov EÚ euro ako prvé. Krajina má však problémy s rozpočtovým deficitom a rozsiahle reformy verejného sektora ohrozuje súčasná politická kríza. Podľa analytikov by Budapešť mohla vstúpiť do eurozóny najskôr v roku 2014.

Poslednou krajinou stredoeurópskeho regiónu, ktorá bude platiť eurom, bude pravdepodobne Česká republika, ktorej politickí predstavitelia sa so vstupom do eurozóny neponáhľajú. Podľa centrálnej banky je ideálnym dátumom na vstup do eurozóny rok 2019.

Inflačné tlaky ohrozujú aj plány Bulharska a Rumunska. Bulharsko, kde inflácia v marci dosiahla 14,2 percenta, plánovalo prijať euro v roku 2012, a Rumunsko o dva roky neskôr.

Spomedzi členských štátov EÚ, ktoré pristúpili v roku 2004, platia eurom od minulého roka Slovinci a od začiatku tohto roka obyvatelia Malty a Cypru.

debata chyba