Merače tepla v bytoch nebudú povinné

Pomerové merače tepla na radiátoroch mali mať všetky byty najneskôr do konca roka 2008. Poslanci túto povinnosť v stredu zmiernili tým, že merače netreba, ak sa väčšina vlastníkov bytov dohodne na inej forme rozpočítavania nákladov za teplo, napríklad podľa plochy bytov.

09.02.2007 00:50
Radiátor, teplo Foto:
Radiátor, teplo
debata

Pôvodne sa kúpe meračov mohol bytový dom vyhnúť len vtedy, ak to odsúhlasili všetci majitelia bytov.

Ministerstvo hospodárstva zmenu zdôvodňuje tým, že nie všetky bytové domy majú o merače záujem. Aj keď takéto meranie spotreby prináša spočiatku asi 15-percentnú úsporu, existujú bytové domy, kde dlhodobé používanie meračov spôsobilo problémy. Majitelia bytov totiž môžu časom chcieť uťahovaním meračov šetriť neúmerne aj bez výmeny okien či zateplenia. Niektorí si tak nechávajú vykurovať byty susedmi, ktorí potom platia nielen za svoju tepelnú pohodu.

Diskusia o povinnosti mať merače tepla sa otvorila už pred troma rokmi. Vtedajší minister hospodárstva Pavol Rusko totiž nútil ľudí k okamžitej kúpe meračov s cieľom znížiť spotrebu tepla. Napokon ministerstvo ustúpilo k prechodnému obdobiu, ktoré sa skončí o necelé dva roky. Naďalej pritom platí ustanovenie, že ak byty do konca roka 2008 merače na radiátoroch mať nebudú bez toho, žeby ich väčšina vlastníkov bytov odmietla, majiteľom bytov bude hroziť pokuta až do výšky 100-tisíc korún.

Novelou, ktorá začne platiť od marca, poslanci zosúladili zákon o tepelnej energetike so zákonom o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Podľa tohto zákona pri hlasovaniach tiež rozhoduje nadpolovičná väčšina majiteľov bytov. Energetický analytik Karol Kehér považuje za lepšie, ak majú ľudia na výber. „Nová formulácia zákona je vo vzťahu k meračom tepla na radiátoroch voľnejšia,“ vysvetľuje Kehér.

Elektronický merač na jeden radiátor vyjde asi na 800 korún. Okrem toho musí dom pred inštalovaním meračov dať vyregulovať rozvody tepla a na radiátoroch musia byť termostatické ventily. Vyregulovanie s ventilom, ktoré je nevyhnutné aj na zabránenie prekurovaniu či nedokurovaniu, vyjde asi na 1200 korún na jeden radiátor. Investícia do meračov sa majiteľom bytov na usporenom teple vráti už za jeden rok.

Vo vzťahu k meračom platí od januára 2006 vyhláška regulačného úradu, ktorá spresnila spôsob rozpočítavania tepla v domoch. Náklady na vykurovanie v dome s radiátorovými pomerovými meračmi tepla sa pri rozpočítavaní rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka, ktorá sa rozráta podľa plochy bytov, môže tvoriť 30 až 50 percent. A spotrebná zložka, ktorá sa bytom rozpočíta podľa hodnôt nameraných na radiátorových pomerových meračoch tepla, tvorí od 50 do 70 percent. Výška spotrebnej zložky sa vynásobí koeficientom, ktorý zohľadňuje polohu jednotlivých miestností v dome. Čím je poloha izby nevýhodnejšia, tým je koeficient menší ako jedna. Koefienty stanovil úrad vo vyhláške.

Na Slovensku je podľa štatistík viac ako 860-tisíc bytov. Podľa odhadov odborníkov väčšina bytov merače na radiátoroch už má a viaceré zo zvyšných bytov o nich uvažujú.

Náklady na merače a úspory

  • 1200 korún – vyjde na jeden radiátor vyregulovanie rozvodov tepla a osadenie ventilov. Až potom možno do bytov namontovať pomerové merače tepla
  • 800 korún – stojí elektronický pomerový merač tepla s namontovaním na jeden radiátor
  • 15 percent – predstavuje zvyčajne úspora v spotrebe tepla po namontovaní meračov

ZDROJ: Thermotech, Pravda

debata chyba