S výmenou dolárov sa oplatí vyčkať

Vysokoškoláčka Zuzana Bôbiková z Bratislavy si minulý rok v lete išla privyrobiť do USA. Pracovala ako čašníčka a časť zarobených dolárov si ušetrila a priniesla domov. "Peniaze som si nechala, keďže som si myslela, že pôjdem aj tento rok. Nakoniec som sa však rozhodla inak a doláre som zmenila. Na každom som stratila štyri koruny," skonštatovala.

19.04.2008 07:17
Doláre Foto: ,
Doláre
debata

Rozčarovanie študentov, ktorí za doláre zarobené v lete za veľkou mlákou dostávajú každý rok menej korún, by sa mohlo čoskoro skončiť. Ekonómovia totiž očakávajú, že americká mena sa vzchopí a začne opäť naberať na sile. Už na konci tohto roka by ľudia mohli za jeden dolár získať aj o tri koruny viac ako v súčasnosti.

Brigádnikom sa preto oplatí s návštevou banky či zmenárne ešte počkať. „Očakávame, že na konci tohto roka by kurz slovenskej meny oproti americkej mene mohol stúpnuť cez hranicu 23 korún,“ uviedla Mária Valachyová, analytička Slovenskej sporiteľne. V súčasnosti sa v bankách hýbe pod dvadsiatimi korunami za dolár. Na konci budúceho roka, keď by už Slováci mohli mať v peňaženkách eurá, by pritom pomer prepočítaný na slovenskú menu mohol byť ešte o dve koruny vyšší.

Naopak, ľudia s úsporami v európskej mene by sa s ich výmenou na koruny mali poponáhľať.  „Kurz je teraz predovšetkým pod vplyvom vývoja v regióne. Koncom tohto mesiaca ním však k hranici 32 korún za euro môžu pohnúť predpovede vývoja slovenskej ekonomiky zo strany Bruselu. Môžu totiž naznačiť rozhodnutie európskych inštitúcií o prijatí krajiny do euroklubu,“ myslí si Boris Somorovský, díler Tatra banky.

Ak v úvode mája Brusel priklepne Slovensku euro, koruna by podľa neho mohla skončiť aj pod 32-korunovou hranicou. V závere týždňa bola približne 40 halierov nad touto úrovňou. Slováci, ktorí sa chystajú dovolenkovať v krajinách, kde sa platí eurom, by mohli vtedy nižší kurz využiť na nakúpenie eurovej hotovosti.

„Hoci pozitívne hodnotenie z únie sa viac-menej očakáva, psychologický efekt môže kurz stiahnuť krátkodobo nižšie. Naďalej však predpokladáme, že konečný pomer, pri ktorom sa všetko z korún preráta na eurá, bude na 32,5 koruny za euro,“ skonštatovala Valachyová. Záverečné rozhodnutie o prijatí či neprijatí do eurozóny padne v lete.

Ak dostane v júli krajina zelenú, určí sa tzv. konverzný kurz, ktorým sa od januára 2009 budú koruny vymieňať za eurá. Banky však neprestanú navzájom obchodovať so slovenskou menou. Kurz na trhu sa však už veľmi od určeného pomeru nebude vzďaľovať. Zásadné pohyby by tak nemali v zmenárňach či bankách vidieť ani slovenskí zákazníci.

debata chyba