Rusnok: Zásluhovosť v I. pilieri? Neudržateľná

Zásluhovosť v prvom priebežnom dôchodkovom pilieri nie je podľa prezidenta Asociácie penzijných fondov ČR Jiřího Rusnoka možné dlhodobo zabezpečiť.

20.03.2008 17:10 , aktualizované: 17:32
Dôchodok, dôchodcovia Foto:
Ilustračné foto
debata

„Toto bola najväčšia chyba dôchodkovej reformy na Slovensku,“ uviedol k zavedeniu zásluhovosti v slovenskom priebežnom dôchodkovom pilieri od roku 2004 na štvrtkovom HNClube o zmenách v dôchodkových systémoch na Slovensku a v Európe.

Štátny dôchodkový systém nikdy nezaistí zásluhovosť a podlieha politickým vplyvom. Zásluhovosť v štátnom penzijnom systéme je zároveň podľa neho dlhodobo neufinancovateľná. Slovensku preto radí prvý penzijný pilier upraviť. Časti dôchodcov podľa neho zaručuje také vysoké penzie, na ktoré budú chýbať peniaze.

Prvý pilier má len chrániť pred chudobou, tvrdí Rusnok

Štátny priebežný dôchodkový systém má podľa Rusnoka zabezpečovať len ochranu penzistov pred chudobou. Nemal by v ňom preto platiť systém zásluhovosti, dodal. Ten zaručuje, že ľudia, ktorí počas produktívneho veku zarábali viac, majú nárok aj na vyššiu penziu. Princíp zásluhovosti by sa podľa Rusnoka mal uplatňovať len v druhom pilieri.

Problémom dôchodkového systému na Slovensku je podľa neho práve táto príliš štedrá zásluhovosť v priebežnom pilieri, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa.

„Všade na svete sa pritom od zásluhovosti v štátnom systéme odchádza,“ povedal. Podobu druhého dôchodkového piliera, založeného na sporení na osobných účtoch v súkromných dôchodkových spoločnostiach, považuje na Slovensku za „veľmi dobrú“.
Ako ďalej uviedol, Slovensko začalo s penzijnou reformou dostatočne skoro. „Máte vynikajúci ekonomický rast, ktorý vytvára dostatočné zdroje na vykrytie nákladov na zavedenie druhého piliera,“ povedal na HNClube.

Ak sa podľa Rusnoka príliš veľké percento dôchodkových príjmov vypláca zo štátneho systému, prináša to veľké riziká. „Nie je totiž pravda, že štát nemôže skrachovať,“ zdôraznil. Štát totiž podľa neho má len tie peniaze, ktoré vyberie od daňových poplatníkov a ak prostriedky od občanov nevyberie, tak ich nemá.

Vysoké náklady na udržanie princípu zásluhovosti v prvom pilieri potvrdil už skôr aj šéf Sociálnej poisťovne Ivan Bernátek. „Zásluhovosť je pre štát veľmi drahá a nič nerieši. Vysoké dôchodky by sa mali valorizovať menej,“ povedal vlani pre Hospodárske noviny.

Podľa Rusnoka je sporenie v dôchodkových spoločnostiach najlepší spôsob ako sa vyrovnať so starnutím obyvateľstva. Dôchodcov totiž podľa neho bude v celej Európe pribúdať a pracujúci ľudia nedokážu dostatočne prispieť do dôchodkového systému. Ani spustením druhého dôchodkového piliera sa však krajiny nevyhnú potrebe výrazne zvýšiť zdroje na penzie, dodal.

Rusnok zároveň odmietol argument slovenskej ministerky práce Viery Tomanovej, ktorá spochybnila potrebu spustiť druhý penzijný pilier. Tvrdila, že nedostatok ľudí v produktívnom veku by mohli nahradiť pracujúci zo zahraničia. Podľa Rusnoka však nebudú mať odkiaľ na Slovensko prísť, pretože budú chýbať v celej Európe.

Socha varuje pred odchodom z II. piliera

Trendom vo svete je, že štáty reagujú na starnutie obyvateľstva zvyšovaním dôchodkových úspor. Na nízky počet novonarodených detí a predlžovanie priemerného veku dožitia na HNClube upozornil aj predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Peter Socha.

Čím viac sporiteľov sa podľa neho na Slovensku vráti z druhého dôchodkového piliera do výlučne prvopilierového dôchodkového systému, tým negatívnejšie budú dlhodobé dôsledky tohto kroku na priebežný penzijný pilier.

debata chyba