Ruský Interfax o situácii: Plynová katastrofa nastala

Dodávky ruského plynu cez Ukrajinu sú v nedohľadne. Podľa agentúry Interfax sa spor premenil na technologickú katastrofu.

14.01.2009 07:00 , aktualizované: 11:53
Stanica v Sudže Foto:
Ruská plynová kompresorová stanica v Sudže, neďaleko rusko-ukrajinských hraníc.
debata

„Plynová katastrofa nastala,“ zhrnula v stredu ruská agentura Interfax situáciu. Skončenie „druhej plynovej vojny“ medzi Ruskom a Ukrajinou sa mrznúci Európania nedočkali  a čo je horšie, „je úplne jasné, že obyčajný hospodársky spor sa premenil v technologickú katastrofu nového typu“.

Interfax vidí príčinu v tom, že ukrajinský prepravný systém bol po zastavení dodávok z Ruska prepnutý na zásobovanie domácich spotrebiteľov ateraz nemôže prepravovať plyn do Európy bez odpojenia ukrajinských odberateľov. Západ krajiny dostáva plyn zo zásobníkov a východ z potrubia.

Gazprom odmietol využiť trasu ponúknutú Ukrajincami s tým, že púšťa plyn do exportného plynovodu na Balkán a že plynovody ponúknuté Ukrajincami slúžia na zásobovanie domáceho trhu, čo však nie je zaplatené.

„Nikto nedokáže predvídať, čo ďalej bude s dodávkami plynu. Jané je jedno: rusko-ukrajinské vzťahy v energetike nemajú budúcnosť,“ dodal Interfax.

Denník Izvestija, považovaný za blízky Kremľu, vyšiel v stredu s tvrdením na titulnej strane, že „Kyjev chce sieť plynovodov odovzdať USA“. O tom vraj svedčí decembrová dohoda ministrov zahraničných vecí oboch krajín o strategickom partnerstve.

Ruský premiér Vladimir Putin v ostatnom čase dával najavo záujem Moskvy podieľať sa na privatizácii či prenájme ukrajinských plynovodov.

Médiá píšu aj o plynovej zápche

Situáciu charakterizujú aj titulky ďalších novín: „Plyn uviazol na hranici“ (Trud), „Plynová nepreniknuteľnosť“ (Kommersant), „Plynová zápcha“ (Vedomosti). „Moskva a Kyjev znovu pripravili Európu o plyn,“ píše Nezavisimaja gazeta.

„Bez ohľadu na to, kto bude uznaný vinným v rusko-ukrajiskom spore o plyn, následky budú pre Moskvu negatívne,“ predpovedajú Vedomosti. „Už je nevyhnutné prehodnotenie stratégie Európskej únie, aby sa znížila závislosť na Rusku,“ dodávaju a uvádzajú, že konflikt zamieša s plánmi Gazpromu zvýšiť podíl na európskom trhu z 26 na 33 percent.

„Plynová vojna medzi Ruskom a Ukrajinou sa iba vyhrotila,“ domnieva sa Kommersant a dodáva, že vyhliadky na obnovenie dodávok zostávajú nejasné. EÚ síce zostáva v rusko-ukrajinskom spore neutrálne, ale Rusko už podporilo Taliansko a Rumunsko.

Vedomosti poukazujú aj na odlišné predstavy Ruska a Ukrajiny na riešenie krízy; ukrajinský prezident Viktor Juščenko podozrieva Moskvu, že sa snaží ovládnuť ukrajinské plynovody.

RBK Daily naopak poukazuje na to, že podľa člena vedenia Gazpromu môžu byť kroky kroky Kyjeva riadené z USA. O údajnom zámere Ukrajiny odovzdať sieť plynovodov Spojeným štátom píše aj Izvestija.

Slovensko je ôsmy deň bez plynu, podniky stoja

Slovensko už ôsmy deň po sebe nedostáva plyn z Ruska. Krajine sa zatiaľ darí zásobovať obyvateľstvo bez obmedzení, pre podniky naďalej platia limity odberu. Podľa ministra Ľubomíra Jahnátka je Slovensko v oblasti priemyslu najviac postihnutou krajinou EÚ plynovou krízou. Podniky strácajú denne desiatky miliónov eur na vyrobenej produkcii (viac v článku Firmy: Dosť bolo ťahaníc o plyn, čo bude s januárovými výsledkami?).

Moskva v utorok obnovila tok plynu cez Ukrajinu, po niekoľkých hodinách sa však dodávky opäť skomplikovali a boli zastavené. Rusko a Ukrajina sa navzájom obviňujú. Gazprom tvrdí, že nemôže dodávať plyn na Ukrajinu, lebo tá ho neodoberá. Zároveň obvinil Kyjev, že „ukradol“ plyn, ktorý bol po odstavení dodávok v rúrach na ukrajinskom území, čím znemožnil transport. „Vinu“ Ukrajiny vraj potvrdili aj medzinárodní pozorovatelia (viac v článku Vinu Ukrajiny potrdili pozorovatelia, tvrdí Gazprom)

Ukrajina zase tvrdí, že plyn prepraviť nemôže, lebo ho Rusko posiela málo. Aby ho mohla transportovať, musela by stiahnuť plyn z niektorých svojich oblastí a nechať ich tak bez plynu, argumentuje Kyjev (viac v článku Plyn opäť netečie, Ukrajina s Ruskom sa obviňujú).

Fico odišiel do Kyjeva a Moskvy

O chýbajúcich dodávkach plynu v stredu premiér Robert Fico v stredu rokuje v Kyjeve aj v Moskve. Fico sa skoro ráno stretol s ukrajinskou premiérkou Julijou Tymošenkovou. Výsledkom je, že z Ukrajiny plyn Slovensko nedostane, má si ho pýtať v Moskve (viac v článku Náš plyn vám nedáme, obráťte sa na Moskvu, tvrdila Ficovi Tymošenková).

Stretáva sa aj s ruským premiérom Vladimirom Putinom. (ďalšie informácie v článku Putin: Snažíme sa dostať plyn na Balkán a na Slovensko).

Pri súčasných obmedzeniach Slovensko dokáže zásobovať celé územie plynom ešte asi 11 dní. Výpadok dodávok suroviny z Ruska zatiaľ nepocítili domácnosti, školy, nemocnice ani teplárne, asi tisícka podnikov však má limitovaný jeho odber. Distribúciu plynu pomáhajú Slovenskému plynárenskému priemyslu udržať pomocné dodávky z rezerv zahraničných firiem.

Zapnutie Bohuníc zostáva otvorené

Slovensko zatiaľ nerozhodlo, či pre problémy s prísunom ruského plynu obnoví výrobu v jadrovej elektrárni v Jaslovských Bohuniciach (viac v článku Slovensko s Bohunicami ešte čaká, Kubiš vypočul Fica a zostane dlhšie).

Odstavený ruský plyn údajne ohrozil aj stabilitu dodávok elektriny. Podľa premiéra Roberta Fica by sa Slovensku malo dariť ešte niekoľko dní aj s výpomocou zo zahraničia udržať funkčnosť elektrizačnej sústavy. V prípade vzniku krízovej situácie však naďalej preferuje zapojenie reaktora v Bohuniciach, zatiaľ sa však o spustení elektrárne na nevyhnutný čas nerozhodlo.

„Opätovné zapnutie V1 považujem stále za mimoriadne, mimoriadne aktuálne a naliehavé, a keď nastane krízový moment, určite k tomu pristúpime,“ vyhlásil Fico pred novinármi.

Slovensko v prípade obnovenia výroby vo V1 poruší prístupovú zmluvu k Európskej únii, pred čím krajinu varovala aj Európska komisia. Stabilitu prenosovej sústavy mohlo ohroziť aj pondelňajšie odstavenie časti tepelnej elektrárne Nováky po požiari. V pondelok sa predpokladalo, že dva bloky zostanú mimo prevádzky 21 dní, generálny riaditeľ Slovenských elektrární Paolo Ruzzini dnes však povedal, že by ich mohli sprevádzkovať do konca budúceho týždňa.

debata chyba