Ropa zlacnela, tankuje sa však ďalej draho

Ropa za posledný týždeň rekordne zlacnela až o 18 dolárov. Barel čierneho zlata (159 litrov) sa v pondelok obchodoval vo svete za 129 dolárov. Napriek tomu dominantný predajca palív na Slovensku spoločnosť Slovnaft pri pravidelnom týždennom zhodnotení cien nepristúpila k očakávanému zlacneniu benzínov a nafty.

22.07.2008 06:49
Nafta, benzín, tankovanie Foto:
Ilustračné foto
debata

Rafinéria sa rozhodla, že počká, či vznikol nový trend, alebo išlo len o krátkodobý výkyv. „V prípade, že sa pokles ukáže ako trvalejší, ovplyvní to aj ceny motorových palív na Slovensku,“ reagovala hovorkyňa Slovnaftu Kristína Félová. Ropa sa predávala na burzách za približne 130 dolárov naposledy koncom mája, vtedy tankovali vodiči na pumpách asi o korunu lacnejšie ako v súčasnosti.

Motoristov dnes vyjde liter nafty takmer 45 korún a benzínu asi 41,60 koruny. Presne pred poldruha rokom sa pritom obe palivá pohybovali ešte na úrovni okolo 35 korún za liter. Odvtedy nafta s malými výnimkami iba zdražuje. Benzín urobil posledný väčší pokles cien naposledy pred rokom.

Pri cene 35 korún za liter nafty vyšla jedna plná nádrž auta okolo 1 575 korún. Teraz naplnenie rovnakej nádrže stojí až 2 025 korún. Motorista tak pri každom tankovaní doplna vytiahne takmer celú 500-korunáčku navyše. Vodiči môžu zatiaľ ušetriť palivo len plynulou jazdou či výberom najlacnejšej čerpacej stanice. Neznačkové pumpy v mestách pri menej významných cestách ponúkajú často rovnaké palivo asi o dve koruny lacnejšie ako známejšie čerpacie stanice na diaľniciach.

Vysoké ceny súčasne spôsobujú, že viac vodičov preferuje bežnú naftu a benzín Natural 95 pred kvalitnejšími vysokooktánovými palivami. Liter Naturalu 99 totiž v súčasnosti vyjde na vyše 47 korún , vylepšenú naftu predávajú pumpári za 48 korún.

Slovák si výraznejšie nepomôže ani vtedy, keď sa vyberie tankovať do okolitých krajín. Mierne lacnejšie kúpi benzín či naftu len v Rakúsku. Menej ho vyjde aj nafta v Poľsku.

Hrubá cena benzínu aj cena očistená od daní je na Slovensku nižšia ako priemer Európskej únie. Čistá cena benzínu Natural 95 je však napríklad oproti Rakúsku, ktoré je na európskom cenovom dne, v prepočte vyššia asi o korunu. Nafta je na slovenských pumpách v rámci celej 27-člennej EÚ v poradí siedma najdrahšia. Cena bez daní je však na Slovensku s výnimkou Bulharska najnižšia v únii.

Peniaze z daní za palivá sú pre vládu jedným z najväčších zdrojov pre štátnu kasu. Okrem asi 15 miliárd korún z DPH z palív by mal štát tento rok zinkasovať aj zhruba 35 miliárd korún zo spotrebnej dani z palív. Niektorí analytici si myslia, že štát by vzhľadom na vysoké ceny palív už mal konať a znížiť spotrebnú daň. Fico však hovorí, že výsledkom by bol len rast marží predajcov. Faktom však je, že v krajinách, kde sú nižšie dane, tankujú lacnejšie spravidla aj vodiči.

„Otázka stojí, či chce vláda situáciu zvýšených cien pohonných látok riešiť znížením daní alebo rozdávaním nadpríjmov? Aj od tohto rozhodnutia totiž závisí, kam ešte porastú ceny palív,“ hovorí analytik spoločnosti MESA 10 Ján Marušinec

Vodiči sa zatiaľ musia spoliehať len na pokles svetových cien ropy. Podľa analytikov bude pre prípadné zlacňovanie palív dôležité obchodovanie s ropou počas nasledujúcich troch dní. „Ceny by pre motoristov klesli, keby ropa mala problém odraziť sa naspäť k úrovniam okolo 140 dolárov,“ myslí si analytik spoločnosti Fimex Capital Michal Májek. Včera popoludní však ropa už zasa zdražela –- asi o dva doláre a ťahala sa k hodnotám 132 dolárom za barel.

Na burze panujú obavy z toho, že tropická búrka Dolly by ako prvá v hurikánovej sezóne mohla ohroziť ropné plošiny v mexickom zálive. „Krby sa objavilo viac hurikánov, prípadne by sa opäť vyostril spor o iránsky jadrový program, ropa by mohla koncom leta opäť útočiť na hranicu 150 dolárov,“ dodáva Májek.

debata chyba