Priznanie k dani z nehnuteľností? Do 31. 1.

Deň 31. január je posledný je posledný deň na podanie daňového priznania k dani z nehnuteľností. Povinnosť sa vzťahuje len na tých nových majiteľov, prípadne správcov budov a pozemkov, ktorí v minulom roku alebo skôr nehnuteľnosť nadobudli do vlastníctva alebo správy a doteraz priznanie nepodali.

31.01.2008 08:09
Dane Foto:
Ilustračné foto
debata

Daňové priznanie do konca januára sú povinní podať najmä noví vlastníci bytov, pozemkov a stavieb, ktorí si ich v minulom roku kúpili alebo nadobudli darom. Ak v minulom roku ešte nebol povolený vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností, tohtoročnú daň mesto alebo obec vyrubí ešte pôvodnému vlastníkovi nehnuteľnosti.

Priznanie treba podať aj vtedy, ak sa počas minulého roka zmenil druh pozemku. Z toho dôvodu, že obce a mestá určili pre jednotlivé druhy pozemkov rôzne sadzby daní.

Tiež, ak sa z dôvodu vydania stavebného povolenia s minuloročným dátumom jeho právoplatnosti zmenil pozemok na stavebný, pričom sa takýto pozemok až do vydania právoplatného kolaudačného rozhodnutia na stavbu zdaňuje sadzbou ako stavebný pozemok.

Povinnosť sa vzťahuje aj na majiteľa, ktorý počas minulého roka časť rodinného domu začal využívať na podnikanie. To preto, lebo na prislúchajúcu plochu sa spravidla uplatní iná sadzba dane zo stavieb. Priznanie podáva aj majiteľ novostavby, ak mal v minulom roku vydané právoplatné kolaudačné rozhodnutie, ale aj dedič, ak osvedčenie o dedičstve vlani nadobudlo právoplatnosť. Povinnosť podať priznanie sa vzťahuje aj na stavby, nadstavby či prístavby uskutočnené v minulom roku, ktoré sa začali užívať bez ohľadu na to, či na ne už bolo vydané kolaudačné rozhodnutie.

Správcami dane z nehnuteľností sú obce a mestá, ktoré v minulom roku vo väčšine prípadov zmenili všeobecne záväzné nariadenia týkajúce sa miestnych daní. Nové daňové priznanie z toho dôvodu však podávať netreba. Dôvody, pre ktoré sa priznanie nepodáva, sú stanovené priamo zákonom a upozorňuje na ne JUDr. Katarína Krkanová z ministerstva financií.

„Daňové priznanie v tomto roku je povinný podať len ten daňovník, u ktorého nastali zmeny rozhodujúcich skutočností na vyrubenie dane z nehnuteľností. Za také zmeny sa nepovažuje, a teda daňové priznanie sa nepodáva, ak sa v obci či meste menila sadzba dane, ak sa zmenila hodnota pôdy a pozemku, ani ak sa zmenilo oslobodenie od dane z nehnuteľností alebo zníženie tejto dane, alebo sa zmenila veková hranica fyzických osôb, na ktoré sa oslobodenie od dane alebo zníženie dane vzťahuje. Daňové priznanie netreba podávať ani vtedy, ak uplynula lehota na oslobodenie podľa skôr platných predpisov,“ ubezpečuje Krkanová. Každý je však povinný rešpektovať výzvu príslušného správcu dane. Ak majiteľa obec alebo mesto vyzve na podanie daňového priznania, je povinný tak urobiť vždy.

Obce a mestá vyrubia daň formou platobného výmeru všetkým od dane neoslobodeným daňovníkom. Aj tým, u ktorých v minulom roku nenastali nijaké zmeny rozhodujúce pre vyrubenie dane, a preto nemajú povinnosť v tomto roku podávať daňové priznanie. Všeobecne záväzným nariadením si niektoré obce a mestá určili aj platenie dane z nehnuteľností v splátkach. Platobný výmer doručia obce a mestá majiteľom doporučene do vlastných rúk. Vyrubená daň z nehnuteľností je splatná do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti platobného výmeru.

**====== Čo treba vedieť pred vyplnením priznania ======

**

8 rád Ako správne priznať daň z bytov, pozemkov a stavieb

1. Z internetu si treba vytlačiť tlačivo Daňové priznanie k dani z nehnuteľností a na ňom vyplniť osobné údaje a tlačivo V. oddiel – sumarizácia, ktoré vyplníte až ako posledné. K týmto tlačivám potrebujete ďalšie, podľa toho, akej nehnuteľnosti sa týka vlaňajšia zmena.

2. Ak ste vlani nadobudli do vlastníctva byt a ste k 1. 1. 2008 ako vlastník už zapísaný v katastri, vypĺňate tlačivo IV. oddiel daň z bytov. K ploche bytu v štvorcových metroch nezabudnite pripočítať aj plochu pivnice, bez plochy balkónov alebo lodžií a vynásobiť ju sadzbou dane z bytov, výsledkom je daň. Spoločné priestory bytového domu – kočikáreň, schodisko – nie sú predmetom dane z nehnuteľností. Nezdaňuje sa ani zastavaná plocha pozemku pod bytovým domom. Ak ste okrem bytu nadobudli do vlastníctva aj priľahlý pozemok, ten sa zdaňuje podľa druhu, ako je zapísaný v katastri nehnuteľností a vyplníte aj tlačivo II. oddiel Daň z pozemkov.

3. Garáže pri rodinnom dome alebo umiestnené v rodinnom dome sa zdaňujú spolu s rodinným domom na tlačive III. oddiel daň zo stavieb, stavba slúžiaca na jeden účel, a to sadzbou dane zo stavieb určených na bývanie. Za základ dane zo stavieb (rodinných domov, chát) sa vždy berie len výmera zastavanej plochy v m2 (teda nie plocha všetkých podlaží), pričom zastavanou plochou je pôdorys stavby na úrovni najrozsiahlejšej „nadzemnej" časti a do zastavanej plochy sa nezapočíta ani prečnievajúca časť strešnej konštrukcie.

4. Pri viacpodlažných stavbách sa však treba na mestskom alebo obecnom úrade informovať, aký je príplatok za každé podlažie (nadzemné alebo aj podzemné). Príplatkom za podlažie sa násobí počet podlaží, súčin sa pripočíta k základnej ročnej sadzbe dane zo stavieb a násobí sa základom dane (zastavanou plochou v m2). Výsledkom je daň.

5. Ak ste vlani nadobudli garáž v bytovom dome, treba vyplniť tlačivo IV. oddiel daň z bytov, a to tie časti tlačiva, ktoré sa týkajú nebytových priestorov. Ak ste garáž nadobudli (kúpili, zdedili) spolu s bytom, treba vyplniť aj časti týkajúce sa bytu. Zistite si na mestskom úrade, či nie je sadzba dane za nebytové priestory/garáže iná, ako za ostatné nebytové priestory v bytových domoch, napr. ak sa využívajú na podnikanie, zvykne byť vyššia, ako za garáže.

6. Stavby hromadných garáží sa zdaňujú sadzbou dane zo stavieb, pri ktorej je základom dane zastavaná plocha stavby na úrovni najrozsiahlejšej nadzemnej časti stavby. Ak ste vlani nadobudli takú garáž, vlastne spoluvlastnícky podiel na stavbe, pri určení základu dane vychádzate z podielu zastavanej plochy stavby, ktorá na vás pripadá. Daňové priznanie podávate buď na tlačive označenom ako Daň zo stavieb stavba slúžiaca na jeden účel, prípadne aj na tlačive Daň zo stavieb stavba slúžiaca na viacero účelov, a to vtedy, ak okrem garáží sa stavba využíva aj na iné účely, ktoré podľa zaradenia druhov stavieb majú obcou ustanovené rôzne sadzby dane zo stavieb.

7. Predmetom dane sú len tie lesné pozemky, na ktorých sú hospodárske lesy (zdaňuje sa plocha v m2 , nezdaňujú sa porasty na týchto pozemkoch!). Ak vlani, najneskôr k 1. 1. 2008 fyzická osoba alebo aj právnická osoba nadobudla lesný pozemok, na ktorom sú hospodárske lesy, bez ohľadu na právnu formu jeho nadobudnutia (kúpa, dedenie, dar), má podať do 31. 1. 2008 daňové priznanie na tlačive označenom Daň z pozemkov. Pri spoluvlastníctve lesných pozemkov je daňovníkom každý spoluvlastník podľa svojho spoluvlastníckeho podielu. Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť, že daňovníkom bude jeden z nich a ostatní spoluvlastníci budú za daň ručiť do výšky podielu na dani.

8. Nájomca je daňovníkom dane z pozemkov pri súčasnom splnení dvoch podmienok, a to, že nájomný vzťah trvá alebo má trvať viac ako 5 rokov a tento vzťah je zapísaný v katastri nehnuteľností. V prípade, že vzájomné vzťahy vlastníkov a nájomcov nie sú takto právne ošetrené, daňovníkmi sú vlastníci pozemkov zapísaní v katastri nehnuteľností a pozemky sa zdaňujú podľa druhu zapísaného v katastri nehnuteľností.

ZDROJ: Ministerstvo financií

Kde sa priznanie podáva

  • na obecnom alebo mestskom úrade obce alebo mesta, na území ktorých sa nehnuteľnosť nachádza
  • podáva sa od začiatku januára a posledný termín je 31. január (budúci štvrtok)
  • podať ho možno osobne, ale aj poštou – doporučene najneskôr 31. januára do 24. hodiny, čo možno preukázať odtlačkom pečiatky pošty
  • za nepodanie daňového priznania po výzve môže obec (mesto) ako správca dane uložiť pokutu najmenej 200 Sk a právnickej osobe najmenej 2 000 Sk – hornú hranicu zákon neustanovil

" .{target:}":[http://www.pravda.sk/dane] 

debata chyba