Počiatek: Euro máme ako ochranný štít

Slovensko je počas finančnej krízy v dobrom postavemí, štít pred neho postavila eurozóna, tvrdí minister financií Ján Počiatek. Podľa exministra Ivana Mikloša by SR mohla z krízy aj profitovať.

12.10.2008 15:12
Ján Počiatek, Ivan Mikloš Foto:
Minister financi Ján Počiatek (vľavo), exminister financií Ivan Mikloš (vpravo)
debata

Podľa ministra financií Jána Počiatka (Smer-SD) k nám prichádza euro v správnom čase, čo potvrdzuje najmä naša relatívne dobrá pozícia v súčasnej finančnej kríze. „Eurozóna je veľký obranný štít, ktorý sme postavili pred Slovensko,“ uviedol v nedeľňajšej diskusnej relácii TV Markíza Na Telo Počiatek. Výsledkom dobrej kondície našej ekonomiky by malo byť len miernejšie spomalenie nášho hospodárskeho ras­tu.

„Meny okolitých krajín – Poľska, Maďarska alebo Česka – klesli o 15 až 20 percent, slovenská mena len o jedno percento, čiže je evidentné, že sme menej zraniteľní a euro nám pomáha prekonávať krízu,“ súhlasil so svojím partnerom v diskusii podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš.

Počiatek opäť obraňoval neobmedzené ručenie vkladov štátom. Je tu vraj kritické obdobie, kedy by mohlo ľahko dôjsť k „stádovitému efektu“, vláda preto potrebuje prezentovať jasné stanoviská.

„Väčšina ľudí ani netuší, ako funguje fond ochrany vkladov, ani mladí úspešní podnikatelia,“ hovorí Počiatek, ktorý plnú garanciu vkladov nepovažuje za populistické, ale za psychologické opatrenie. Mikloš si myslí, že ide o nešťastný krok, avšak chápe, že vláda inú možnosť nemala, keď podobné opatrenia prijali Írsko či Rakúsko, by Slováci mohli stratiť dôveru v štát i slovenské banky.

„Lepším riešením by bolo zvýšenie hranice garancie, pretože už prípad Devín banky nás poučil, že pri vyplácaní vkladov klientom rezerva Fondu ochrany vkladov nestačila,“ hovorí Mikloš.

Mikloš: Slovensko môže z krízy aj profitovať

Súčasná finančná kríza nie je len hrozbou, ale aj šancou a Slovensko by z nej mohlo napokon ešte profitovať, povedal v nedeľu v relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12 Ivan Mikloš.

Bývalý minister financií poukázal na lepšiu situáciu v našich bankách, ako aj vo verejných financiách, ktorú pripisuje reformám pri vstupe do eurozóny a ozdraveniu a privatizácii štátnych bánk spred šiestich až siedmich rokov.

„Ak budeme robiť rozumnú politiku, zlepšovať podnikateľské prostredie, investovať do vzdelania, vedy, výskumu – v celkovo zhoršenej situácii dokážeme byť na tom lepšie. Tým, že sme malá ekonomika, z toho môžeme nakoniec profitovať,“ povedal Mikloš.

Pozitívnym krokom by mohol byť vyrovnaný štátny rozpočet, ktorý Mikloš navrhuje prijať s platnosťou od roku 2011. Podľa ministra dopravy Ľubomíra Vážneho (Smer- SD) koalícia proti opozičnému návrhu neprotestuje.

„Ak sa vytvorí určitá rezerva na nepredvídané okolnosti, viem si predstaviť, že by sme takýto zákon podporili,“ uviedol Vážny. Podľa neho, koalícia v súčasnej situácii považuje vyrovnaný rozpočet za veľké riziko. Vláda potrebuje mať pružnosť, pretože súčasná finančná kríza nemá racionálne základy a prejavuje sa živelnosťou a nevypočítateľnos­ťou. Mikloš s istou rezervou ráta.

„V zákone myslíme aj na krízy ako je tá dnešná, alebo na nepredvídateľné živelné pohromy, ktoré vyžadujú dodatočné verejné výdavky. V takých prípadoch by tam bol zakomponovaný mechanizmus, ktorý by umožňoval zohľadňovať dôsledky takýchto nepredvídateľných okolností,“ dodal Mikloš.

debata chyba