Plyn zdražie. Až o štvrtinu?

Slovenský plynárenský priemysel navrhne októbrové zdraženie plynu pre domácnosti o sedemnásť, prípadne až o 28 percent. Pravde to potvrdili dvaja vysokopostavení manažéri SPP, ktorí si neželali byť menovaní. Ktorú z dvoch možností nárastu cien podnik predloží na regulačný úrad, by sa malo rozhodnúť najneskôr do konca tohto mesiaca. "Pravdepodobne však pôjde návrh na 28 percent," povedal jeden z manažérov. SPP však ráta s tým, že vláda sa bude snažiť navrhované zdraženie zmierniť a oddialiť.

25.07.2008 06:39
Plyn Foto:
Ilustračné foto
debata

Nárast cien o 17 percent by plynárom dorovnal rozdiel medzi plánovanou tohtoročnou nákupnou cenou plynu z Ruska a vyššou skutočnou cenou. Regulačný úrad očakával, že podnik bude tento rok brať kubík plynu na hraniciach s Ukrajinou asi za sedem korún a cena sa už šplhá k desiatim. Rusi zdražujú plyn podľa cien ropy, ktoré sa za posledný rok zdvojnásobili.

Až 28-percentné zdraženie plynu by v sebe zahŕňalo aj nároky ruského Gazpromu na spätné zvýšenie cien už od novembra 2006. Rokovania s Rusmi sú už pred koncom. Podľa neoficiálnych informácií z SPP musí slovenský podnik Gazpromu ustúpiť. Ak sa požiadavka Rusov nezohľadní v októbrových cenách plynu, plynári by ju zahrnuli do cien na rok 2009.

Ceny zemného plynu pre domácnosti k 1.7.2008
cena v SK/kWh varenie ohrev vody vykurovanie
Rakúsko 3,87 Sk 1,98 Sk 1,83 Sk
Česko 3,26Sk 1,79 Sk 1,60 Sk
Poľsko 2,72 Sk 1,60 Sk 1,45 Sk
Maďarsko 2,36 Sk 1,47 Sk 1,41 Sk
Slovensko 2,72 Sk 1,49 Sk 1,35 Sk
Zdroj: priekum Pravdy, mar

Regulačný úrad, ktorý je riadený nominantom Smeru Jozefom Holjenčíkom, o skutočných nových cenách plynu rozhodne do konca septembra.

Šéf regulačného úradu pripustil nárast cien plynu už v máji. „Ropa vytvára neskutočné tlaky. Očakávame, že v priebehu druhého polroka budeme musieť reagovať. Stav, keď sa zmenia ceny plynu, je asi na dohľad,“ povedal v máji Holjenčík. Teraz tvrdí, že po prípadnom podaní návrhu na zmenu cien by úrad podrobne preštudoval nákladové položky plynárov.

Zdraženie plynu o 17 percent, prípadne až o 28 percent by pocítili najmä rodinné domy, ktoré míňajú viac plynu na kúrenie. Platby by sa im podľa prepočtov Pravdy mesačne zvýšili asi o 500 až 900 korún.

SPP zatiaľ oficiálne potvrdil len to, že zrejme bude musieť požiadať o zmenu cien. Ku konkrétnym údajom a termínom sa podnik zatiaľ nevyjadril. Podľa neoficiálnych informácií z podniku by však v prípade zotrvania súčasných predajných cien až do konca roka hrozili SPP stámiliónové straty.

O skutočnosti, že SPP požiada do konca júla o zdraženie plynu, denník Pravda informoval ešte v polovici júna. Ľudia z podniku vtedy neoficiálne odhadovali, že nárast cien by sa mohol pohybovať v rozmedzí od desať do dvadsať percent v závislosti od toho, kam sa pohne ropa.

Barel ropy (159 litrov) stál v tom čase asi 130 dolárov. Následne sa však ceny pohli hore, a to až k 147-dolárovému rekordu spred jeden a pol týždňa. Za celý prvý polrok sa ropa vo svete v priemere obchodovala podľa informácií zo spoločnosti Fimex za 110,5 dolára za barel. Regulačný úrad pri stanovení celoročných cien plynu pre rodiny vychádzal z odhadov NBS, podľa ktorých mal barel ropy tento rok v priemere stáť zhruba 77 dolárov.

Zákony nepovoľujú SPP predávať plyn so stratou. Vláda sa však snaží, aby plyn nezdražel. Ministerstvo financií aj rezort hospodárstva potvrdili, že sú v súvislosti s cenami v kontakte s SPP. Štát má v plynárňach 51-percentný podiel, podnik však podľa privatizačných zmlúv ovládajú menšinoví zahraniční investori – nemecký E.ON Ruhrgas a francúzsky Gaz de France. V predstavenstve SPP majú investori štyri kreslá, štát len tri.

Ceny plynu sa za súčasnej vlády zatiaľ výraznejšie nemenili. V okolitých krajinách išli, naopak, hore. Výsledkom je, že slovenské domácnosti majú teraz najlacnejší plyn v regióne. Vláda však upozorňuje, že v pomere k slovenským platom sú ceny reálne najvyššie v EÚ. Ministerstvo hospodárstva nedávno prikázalo SPP, aby od budúceho roka rodinám plyn už nezdražoval a predával ho vo všeobecnom hospodárskom záujme. Či bude opatrenie platiť, závisí od toho, ako sa k nemu postaví Európska komisia, ktorá však presadzuje na energetických trhoch skôr slobodu pred reguláciou.

debata chyba