Nie každý živnostník musí priznať dane

Hoci na Slovensku podniká viac ako 430-tisíc živnostníkov, nie každý z nich musí podať daňové priznanie za rok 2007. Povinnosť sa týka iba tých, ktorých príjem vlani presiahol 47 808 korún.

15.02.2008 10:02
Peniaze, bankovky Foto:
Ilustračné foto
debata

Posledným dňom na podanie daňového priznania aj zaplatenia dane je pondelok 31. marca tohto roku. Za nedodržanie lehoty je pokuta najmenej tisíc korún.

Ak má živnostník okrem podnikania aj ďalšie príjmy, napríklad z prenájmu nehnuteľností či kapitálového majetku, musí zrátať dokopy všetky príjmy. Ak po ich zrátaní suma prekročí limit 47 808 korún, musí živnostník podať daňové priznanie. Daňové priznanie musí podať aj podnikateľ, ktorý mal stratu, a to bez ohľadu na výšku dosiahnutých príjmov.

Fyzické osoby a živnostníci používajú na výpočet čiastkového základu dane z rôznych príjmov – z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu oddiel VI. v tlačive daňového priznania typu B. Vlani podalo na Slovensku takéto daňové priznanie vyše 480-tisíc ľudí.

„Živnostníci majú najväčšie problémy vyplniť daňové priznanie práve vtedy, ak majú súbežne viac príjmov – teda nielen z podnikania, ale aj z prenájmu či dokonca zo zamestnania, tam je to komplikované. Čoraz viac živnostníkov pracuje aj v zahraničí na stavbe alebo ako kuchári. Ale nie pri každej krajine stačí, ak odvedú daň tam. Treba sa informovať u odborníkov, akú zmluvu v tejto oblasti podpísalo s danou krajinou Slovensko,“ uviedol Vladimír Sirotka, šéf Asociácie malých podnikov a Cechu účtovníkov.

Podľa neho mnohí živnostníci nevedia, že do výpočtu dane z príjmu musia zahrnúť aj hnuteľný majetok určený na podnikanie, hoci ho už vyradili. „Napríklad auto, ktoré už na podnikanie nepoužívajú, musia rátať do zdaniteľných príjmov ešte päť rokov po jeho vyradení,“ doplnil Sirotka.

Vlani štát zmenil sadzbu nezdaniteľnej časti základu dane. Do roku 2007 bola rovnaká pre všetkých daňovníkov. Tento rok bude nižšia pre tých, ktorí zarábajú viac. Na dani by tak mali odviesť štátu viac.

Celú sumu nezdaniteľnej časti si odráta daňovník, ktorého základ dane je rovný alebo nižší ako 498-tisíc korún (stonásobok sumy platného životného minima). Za minulý rok je suma nezdaniteľnej časti dane 95 616 korún.

Ak je základ dane vyšší ako 498-tisíc korún, nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka za rok 2007 sa vypočíta ako rozdiel medzi sumou 220 116 a jednej štvrtiny základu dane. Suma 220 116 je podľa zákona 44,2-násobok platného životného minima.

Podobne ako vlani aj tento rok nezdaniteľnými časťami základu dane sú aj príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, peniaze na účelové sporenie a poistné na životné poistenie spolu najviac do 12tisíc korún.

Podľa zákona o dani z príjmov môže daňovník podať daňové priznanie dobrovoľne. Je to výhodné v prípadoch, ak zaplatená suma preddavku na daň prevyšuje daň vypočítanú v daňovom priznaní a daňovník požiada daňový úrad o vrátenie preplatku.

debata chyba