Na dvojité cenovky si zvykajú aj obchodnící

Niekoľko dní a veľa trpezlivosti bolo potrebných, aby na predávaných tovaroch pribudli okrem cien v korunách aj sumy v spoločnej európskej mene. Zvládnuť to bolo možné, ale štátna kontrola iste nejaké chyby odhalí, povedali niektorí obchodníci.

24.08.2008 17:47
Euro a koruna Foto:
Ilustračné foto
debata

Práve od nedele sa musia ceny výrobkov uvádzať aj v eurách. Zákazníci tak budú mať viac ako štyri mesiace na to, aby si zvykli na menu, ktorá od nového roka nahradí korunu.

Sumy v eurách bolo možné vidieť už v predstihu, a to nielen vo väčších predajniach, ale aj u menších obchodníkov. „S dvojitými cenami sme začali postupne, nejaké väčšie problémy sme s tým zatiaľ nemali. Väčšia investícia bola len do kasy,“ zhrnul svoje skúsenosti majiteľ obchodu s potravinami a drogistickým tovarom v obci Košťany nad Turcom pri Martine, ktorý svoje meno nezverejnil.

Pôvodná pokladňa by žiadané údaje v eurách zobrazovať nedokázala, tvrdili obchodníkovi zástupcovia dodávateľskej firmy. Napriek tomu, že im úplne neveril, nový prístroj si kúpil. „Predavačkám trvalo asi tri-štyri dni, než si naň zvykli,“ pripomenul majiteľ predajne ďalšie z menších nepríjemností, ktoré podľa neho komplikovali prepočítavanie cien na eurá.

Ešte jednoduchšie sa so zobrazovaním súm v eurách vysporiadali potraviny Krónerka v širšom centre Bratislavy. „Novú pokladnicu sme kupovať nemuseli, stačilo nám upraviť program,“ povedal Martin Pálaj, ktorý pre obchod zabezpečuje technický servis. Obchodníci za aktualizáciu počítačového programu podľa skôr zverejnených informácií zvyčajne zaplatia do 2 000 korún (asi 66 eur), zatiaľ čo cena novej pokladne je 15 000 až 20 000 korún (asi od 498 do 664 eur).

Niektoré obchody dokonca pri uvádzaní dvojakých cien urobili viac, než od nich žiadajú zákony. „Dvojité ceny sme zaviedli krátko po stanovení kurzu, až neskôr sme si všimli, že sa na nás vzťahuje výnimka,“ povedala  vedúca jednej z predajní v Nižnej Kamenici neďaleko Košíc Tatiana Štofková. Pracoviská s najviac piatimi zamestnancami totiž nemusia uvádzať ceny výrobkov v eurách priamo na predajných policiach, ale ich môžu zhrnúť na jednom dostatočne viditeľnom cenníku. Taktiež na ňom musia uviesť konverzný kurz 30,126 SKK/EUR, podľa ktorého sa na prelome rokov vymenia koruny za eurá.

Napriek dlhodobejším prípravám a intenzívnej informačnej kampani obchody očakávajú, že pri uvádzaní cien aj pochybili. „Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) určite nájde nejaké nedostatky,“ zhodli sa zamestnanci obchodu Krónerka. Obavy predajcov potvrdzujú aj doterajšie zistenia inšpektorov. V každej druhej kontrolovanej prevádzke, kde zobrazovanie cien v eurách spustili už skôr, odhalili chyby.

Ešte väčšie ťažkosti budú mať so zvykaním na nové platidlo samotní zákazníci, odhadli predajcovia. Približne polovica z nich má zatiaľ problémy pochopiť, čo hodnota v eurách znamená a prečo sa ceny neudávajú iba v korunách, naznačil majiteľ obchodu v Košťanoch. Obáva sa aj chaosu počas prvých šestnástich dní nového roka, keď ľudia budú mať možnosť ešte platiť korunami, ale výdavok už dostanú iba v eurách.

Celkové sumy v eurách musia byť od nedele uvádzané okrem predajní napríklad aj na faktúrach, dokladoch o spotrebe energií či tarifách v oblasti dopravy. Displeje verejných telefónnych automatov, váhy alebo elektronické svetelné tabule naopak ceny v eurách zobrazovať nemusia. Podmienkou je, aby ich dopĺňal cenník.

Slovensko sa od januára budúceho roka stane 16 krajinou Európskej únie, ktorá prijme spoločnú menu. Spomedzi pôvodných 15 členov EÚ euro zatiaľ neplatí v Británii, Dánsku a Švédsku. Naopak z dvanástky novoprijatých členov doposiaľ zaviedlo euro len Slovinsko, Malta a Cyprus.

debata chyba