Milionársku daň pocítia bankári aj informatici

Milionársku daň v podobe znižujúceho sa odpočtu z daňového základu pocítia najviac riaditelia a manažéri v bankovníctve, telekomunikáciách a informačných technológiách. Vyplýva to z prieskumu portálu Merces.sk.

14.02.2008 22:56
peniaze
Ilustračné foto
debata

Tzv. milionárska daň je na Slovensku zavedená v podobe postupného znižovania nezdaniteľného minima až kým neklesne na nulu. Bude sa to týkať ľudí, ktorých hrubá mzda prekročí 47 600 Sk mesačne a nezdaniteľné minimum klesne na nulu pri plate vyššom ako 85-tisíc Sk.

Lepšie zarábajúci budú musieť platiť zároveň aj vyššie odvody – vymeriavací základ na starobné a invalidné poistenie, rezervný fond a poistenie v nezamestnanosti sa od januára zvýšil na štvornásobok priemernej mzdy (až do sumy 75 044 Sk). Do konca minulého roku to bol iba trojnásobok. Nebude to však znamenať, že si polepšia na dôchodku. Pri výpočte dávok sa im zohľadnia iba odvody do výšky trojnásobku priemernej mzdy. Časť z vyšších odvodov pre seba získajú len ľudia, ktorí si šetria v II. penzijnom pilieri.

Milionárska daň sa na Slovensku netýka len milionárov, ale najmä vrstvy dobre zarábajúcich zamestnancov. Podľa skorších vyjadrení premiéra Roberta Fica je milionárska daň iba technickým termínom pre označenie vyššej solidarity lepšie zarábajúcich.

Dobre zarábajúcich je najviac vo finančníctve

V minulom roku zavedená daňová úprava sa v najväčšej miere dotkne zamestnancov pracujúcich v bankovníctve a v telekomuniká­ciách. Podľa kontinuálneho platového prieskumu internetového portálu Merces.sk**** totiž až 16 percent respondentov zo zvýšeným daňovým zaťažením pracuje v bankovníctve a finančníctve.

V oblasti telekomunikácií je to 11 percent a v informačných technológiách  10 percent za­mestnancov, ktorých sa zmena zákona o dani z príjmov dotkne. Menší vplyv bude mať zavedenie znižujúcej sa nezdaniteľnej časti základu dane aj na zamestnancov vo farmácii, obchode a v automobilovom priemysle.

Štátu dajú viac riaditelia a manažéri

Zníženú nezdaniteľnú časť dane budú mať podľa pracovného zaradenia predovšetkým generálny riaditelia firiem, z ktorých to pocíti až 84 percent, vyplýva ďalej z prieskumu Merces.sk.

Za nimi nasledujú regionálny riaditelia s podielom 81 percent, obchodný riaditelia s 61 percent a IT manažéri s 51 percent.

Zníženú nezdaniteľnú časť základu dane bude mať aj 48 percent IT špecialistov a 42 percent riaditeľov pobočiek.

Z regiónov zaplatia najviac v Bratislavskom kraji

Milionárska daň sa pritom dotkne prevažne mužov, a to v 14 percentách. Zníženie nezdaniteľnej položky pocíti aj 5 percent žien. Najviac pozícií s priemerným mesačným platom nad 47 600 Sk, – 9 percent – je v Bratislavskom kraji v oblasti vrcholového manažmentu. V Trenčianskom a Prešovskom kraji tento podiel nedosahuje ani jedno percento a vo zvyšných piatich krajoch sa nachádza v rozpätí od jedného do dvoch percent.

Z vyšších platov zoberú vzdelaným

Podľa vzdelania sa zavedenie milionárskej dane dotkne predovšetkým vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Priemernú hrubú mzdu nad 47 600 Sk totiž vykazuje 19 percent ľudí s postgraduálnym vzdelaním a 15 percent ľudí s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa.

Pri prvostupňovom vysokoškolskom vzdelaní pocíti vyššie daňové zaťaženie 6 percent ľudí, pri stredoškolskom s maturitou 3 percentá a pri stredoškolskom bez maturity 2 percentá ľudí.

Väčšinou sa pritom milionárska daň týka zamestnancov vo veľkých podnikoch s viac ako tisíckou pracovníkov, kde ich podiel dosahuje 13 percent, kým v malých firmách sa dotkne 5 percent zamestnancov.

debata chyba