Lieky namiesto zlacňovania zdraželi

Pacienti sa dočkali od januára namiesto zlacnenia liekov vyšších cien. Zdraželi viaceré voľnopredajné lieky, ako sirup proti kašľu, liek na zníženie teploty či proti bolesti, v niektorých prípadoch aj o desiatky korún. Navyše, pacientom sa môže stať, že za ten istý liek zaplatia v dvoch lekárňach rozdielnu cenu.

18.02.2008 07:02
Pre lekárne je aj najmenšia zmena ceny liekov... Foto:
Ilustračné foto
debata

„Pacienti nás na to upozorňujú, že v porovnaní s decembrom platia za svoje lieky viac. Napríklad detský sirup proti kašľu zdražel o dvadsať korún, paralen stojí o dve koruny viac,“ uviedla farmaceutka Veronika Rákošová.

Zaujímajú vás aj ceny liekov na predpis a doplatky za ne?
Kompletný zoznam nájdete na www.pravda.sk/lieky

Zdražovanie voľnopredajných liekov nepriamo spustilo januárové zavedenie degresívnej marže. Drahším liekom sa jej zavedením znížila obchodná prirážka a, naopak, lacnejším sa marža mala zvýšiť. Marža sa však zaviedla len pri liekoch, ktoré sú hradené zo zdravotného poistenia, a nedotkla sa voľnopredajných, čím sa uvoľnila tvorba ich cien.

„Navyše, umelým administratívnym zásahom exministra Zajaca do cenotvorby sa cena spomínaných liekov voľakedy umelo znížila a teraz sa po deregulácii pomaly vracia na pôvodnú úroveň. Trochu aj vďaka tomu, že ani z jednej strany nebolo nijaké odporúčanie na úpravu tvorby cien. To by asi Protimonopolný úrad hneď označil za kartelovú dohodu, a preto je dnes v tejto oblasti značný chaos,“ uviedol Štefan Krchňák zo Slovenskej lekárnickej komory.

Lekárnici podľa Krchňáka upozorňovali, že sa to po zavedení degresívnej prirážky môže stať. „Preto sme na začiatku rokovaní o prirážke chceli dodržanie určitých pravidiel v jej rozsahu, dostatočú časovú rezervu na prípravu a presné definície. Ministerstvo pri zavedení degresívnej marže tieto dohody nerešpektovalo a výsledok sa dnes prejavuje priamo v lekárňach,“ do­dal.

Uvoľnenie cien navyše spôsobilo aj to, že každá distribučná firma môže ponúkať rovnaký liek za rôznu cenu. Pacientom sa tak môže stať, že za ten istý liek zaplatia v dvoch lekárňach inú cenu. „Napríklad pri spreji do nosa pri nádche je rozdiel aj dvadsať korún. Pritom ide o ten istý liek rovnakého výrobcu,“ dodala lekárnička. Podobná situácia je podľa Krchňáka aj v prípade zdravotníckych pomôcok.

„Menili sa aj sadzby DPH na zdravotnícke pomôcky bez presnej definície a dnes ten istý tovar možno získať z rôznych zdrojov s rôznou sadzbou DPH, čo sa pre pacienta prejaví rozdielnou cenou,“ dodal.

Zavedenie degresívnej marže nepocítili veľmi pacienti ani pri liekoch na recept. Drahým receptovým liekom sa síce znížila cena, výška doplatku pre pacienta však zostala v mnohých prípadoch rovnaká ako vlani alebo dokonca vyššia.

„Výška spoluúčasti pacienta na celkovej cene lieku však nie je odvodená z celkovej ceny lieku tak, ako je to v niektorých krajinách, a preto aj pri drahom lieku, ktorého celková cena klesla, výška doplatku pacienta mohla zostať rovnaká alebo sa zvýšiť,“ uviedol. Zavedením marže tak ušetria zdravotné poisťovne.

Zhodnotiť zavedenie degresívnej marže bude podľa Krchňáka možné asi až po získaní údajov z troch mesiacov, zatiaľ je podľa jeho slov predčasné robiť akékoľvek uzávery.

Podľa lekárnikov by sa však mala degresívna marža zmeniť tak, aby platila na všetky lieky registrované na Slovensku. V budúcnosti si môžu totiž lekárnici kompenzovať stratu úpravou marží voľnopredajných liekov a doplnkového tovaru. Ministerstvo zdravotníctva sa aj napriek osloveniu k otázke nevyjadrilo.

debata chyba