Lehman Brothers: bankrot, Merrill: predaj

Finančný trh v USA opäť zažíva otrasy. Investičná banka Lehman Brothers žiada o ochranu pred veriteľmi. Maklérsku spoločnosť Merrill Lynch zachraňuje kúpou Bank of America.

15.09.2008 08:49
Doláre Foto: ,
Ilustračné foto
debata

Americká investičná banka Lehman Brothers oznámila, že požiada o ochranu pred veriteľmi. Do žiadosti nezahrnie svoje maklérske aktivity a niektoré ďalšie divízie. V noci na pondelok pritom americká centrálna banka (Fed) prijala viaceré opatrenia, aby v prípade kolapsu Lehman Brothers upokojila finančné trhy.

Lehman Brothers, ktorá je na trhu už 158 rokov podrazilo 60 miliárd dolárov zlých investícií do realít. Následne nebola schopná nájsť partnera, ktorý by ju zachránil, napriek intenzívnym rokovaniam. Len počas  minulého týždňa sa jej trhová kapitalizácia znížila o 78 percent, z 11,2 miliardy na 2,5 miliardy dolárov.

Na bankrot Lehman Brothers reagoval kurz dolára v pondelok v Ázii prudkým pádom. Bankrot banky zvýšil obavy o stabilitu amerického finančného systému a vyvolal dohady o možnom znížení úrokových sadzieb v USA.

Merrill Lynch kúpi Bank of America

Najväčšiu svetovú maklérsku spoločnosť Merrill Lynch & Co. kúpi druhá najväčšia americká banková skupina Bank of America za približne 50 miliárd dolárov. Merrilll Lynch tiež patrí medzi spoločnosti ohrozené hypotekárnou a úverovou krízou.

Bank of America zaplatí za akcie Merrill Lynch svojími akciami v pomere, ktorý vychádza asi 29 dolárov za akciu. Oproti piatkovej trhovej cene to znamená 70-percentnú prémiu. Ale ešte v máji sa akcie Merrill obchodovali približne za 50 dolárov a na začiatku vlaňajšieho roku, pred vypuknutím hypotekárnej krízy, stáli asi 90 dolárov.

Merrill Lynch kvôli hypotekárnej kríze odpísala za ostatný rok straty viac než 40 miliárd dolárov. Niektorí analytici tohtoročný prepad akcií spoločnosti však považujú za prehnaný a pripomínajú jej cennú maklérsku divíziu a ďalšie aktíva.

Fed prijal opatrenia

Pred bankrotom Lehman Brothers prebiehali tri dni intenzívnych krízových rokovaní. V newyorskej pobočke americkej centrálnej banky (Fed) debatovali predstavitelia štátnych inštitúcií so šéfmi najväčších bánk. Jednou z najväčších zmien v postoji Fedu je možnosť, že prijme akcie ako zálohu za mimoriadne pôžičky v hotovosti. Fed na to pristúpil prvýkrát vo svojej 95-ročnej histórii.

Okrem opatrení centrálnej banky je tu ešte dohoda desiatich najväčších svetových bánk vytvoriť úverový fond 70 miliárd dolárov pre prípadné krízové situácie.

Analytici hovoria, že Fed sa čím ďalej tým viac vžíva do úlohy veriteľa poslednej inštancie pre investičné banky, ktoré sa dostanú do krízy. A dodávajú, že centrálna banka sa zrejme nebojí, že by finančný systém skolaboval, napriek tomu, že sa ním šíria následky problémov s nesplácanými podradnými hypotékami.

V marci poskytol Fed hotovosť, aby uľahčil prevzatie Bear Stearns gigantom JPMorgan Chase. Obával sa krízy finančného systému. Pri Lehman Brothers však peniaze daňových poplatníkov dať odmietol. Po troch dňoch rokovaní ale zabezpečil, aby následky krízy boli minimálne.

debata chyba