Krízu využívajú súperi plynu - drevo, slnko, vietor

Hroziaci nedostatok plynu na Slovensku zmobilizoval firmy zarábajúce na iných spôsoboch kúrenia.

16.01.2009 14:09
Drevo, rezanie, píla Foto:
ilustračné foto
debata

Lesníci upozorňujú, že vedia plynule, lacno a vo veľkom zásobovať mestá drevnou štiepkou, kachliari hovoria, že istotou je mať kozub na drevo a predajcovia slnečných kolektorov zdôrazňujú, že teplú vodu si možno vyrobiť „zadarmo“ zo slnka. Obchody lákajú ľudí na elektrické ohrievače. Zástancovia veternej elektriny zase hovoria, že krajina by nebola odkázaná na toľko plynu, ak by sa viac elektriny vyrábalo na veterných turbínach.

Na plytvanie plynom upozorňujú zástancovia zatepľovania a obnoviteľných zdrojov. Ľudia znižovali doteraz odber plynu najmä pre jeho vysokú cenu. Viac sa kúri drevom. „Lesníci by mohli za určitých okolností v budúcich rokoch dodať na trh niekoľkonásobne viac drevoštiepky ako vlani,“ reagoval na plynovú krízu podľa agentúry ČTK riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Jozef Minďáš.

Podľa kachliarov je výhodné prikurovať v kozube. „Ľudia sa v tomto čase, keď hrozia možné výpadky plynu, nad tým istotne ešte viac zamýšľajú,“ myslí si Jozef Bystriansky zo spoločnosti J&R Inspire Zvolen, ktorá predáva komponenty na kozuby či kachľové pece.

Kachľová pec sa dá kúpiť aj za 150 eur (4 519 korún). Ak si v nej rodina v menšom rodinnom dome prikuruje po večeroch, môže takto podľa prepočtov Pravdy za zimu ušetriť až 1 500 kubíkov plynu v cene 700 eur (21-tisíc Sk). Drevo na zimu do kozuba (asi 4 m3) pritom vyjde na 150 eur (4 519 Sk).

Pri slnečných kolektoroch musí rodinný dom počítať už s investíciou okolo 3 300 eur (100-tisíc Sk). Ministerstvo hospodárstva navrhlo ľuďom dotovať nákup kolektorov pätinovou dotáciou, na ktorú však už dva roky chýbajú peniaze. „Ukázalo sa, aká je energetická závislosť od Ruska zraniteľná. Je úplne nepochopiteľné, že Slovensko ignoruje podporu obnoviteľných zdrojov energie pre obyvateľstvo,“ upozornil šéf spoločnosti Thermosolar Milan Novák.

Zástancovia veterných elektrární v čase plynovej krízy volajú po zvýšení energetickej sebestačnosti krajiny. „Jednou z vhodných alternatív je využívanie veternej energie na výrobu elektriny,“ dodáva predseda Združenia pre veternú energiu Slovenska Daniel Szabo.

debata chyba