Jahnátek s Ficom sa prikláňajú k spusteniu Bohuníc

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek bude tým, kto nakoniec rozhodne, či sa reaktor v Bohuniciach spustí alebo nie. Prikláňa sa k jeho spusteniu, rovnako ako premiér Robert Fico. Rozhodne sa v utorok.

12.01.2009 12:38 , aktualizované: 21:37
Jaslovské Bohunice, atóm Foto:
Jaslovské Bohunice
debata

Podľa slov premiéra Roberta Fica minister hospodárstva po rokovaniach v Bruseli musí zvážiť situáciu a rozhodnúť či sa reaktor v Jaslovských Bohuniciach pripojí do siete alebo nie. Zatiaľ prebiehajú prípravné práce technického charakteru, ktoré pripojenie reaktora umožnia. Uviedol to po zasadnutí krízového štábu.

Jahnátek popoludní v Bruseli po rokovaní s partnermi uviedol, že Slovensko spustí jeden turbokompresor s výkonom 220 magawattov. Podľa neho situáciu Slovenska nerieši ani to, či Rusko obnoví v pondelok alebov  utorok dodávky plynu. Ruská strana plánuje spustiť dodávku plynu v utorok ráno.

Rozhodnutie môže padnúť v utorok

Rozhodnutie o spustení reaktora druhého bloku elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach by mohlo padnúť v utorok. V televízii Markíza to v pondelok večer naznačil premiér Robert Fico.

„Zhodnotíme to, čo prinesie minister hospodárstva z Bruselu dnes v noci. Zajtra (v utorok) ráno sa ešte robia posledné analýzy spoločnosti SEPS, (…) pokiaľ ide o možnosti prípadných nákupov ďalšej energie,“ povedal Fico. Premiér dodal, že sa však prikláňa k obnoveniu prevádzky. „Ja si vyberám poťahovačky v Európskej komisii a v Európskej únii, ale svetlo a teplo. Ja si nevyberám alternatívu – zima a tma,“ vysvetlil svoj postoj.

Bohunice nespustia, nádejajú sa Rakúšania

Rakúske média priniesli informáciu, že Slovensko zastaví obnovenie prevádzky jadrovej elektrárne ak Rusko v utorok obnoví dodávky plynu. Agentúra APA uviedla, že to Fico povedal v telefonickom rozhovore s rakúskym kancelárom Wernerom Faymannom. Bratislava takéto vykreslenie situácie odmietla. Podľa hovorkyne Silvie Glendovej „premiér takto svoje stanovisko neformuloval“.

Jahnátek: Európska komisia má pochopenie

Podľa Jahnátka Európska komisia zobrala rozhodnutie slovenskej vlády o znovunaštartovaní druhého bloku jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach s pochopením. Povedal to v pondelok po stretnutí s eurokomisárom pre energetiku Andrisom Piebalgsom. Minister eurokomisára informoval o problémoch, ktoré na Slovensku spôsobilo zastavenie dodávok plynu v priemysle, ako aj o hroziacich dopadoch na prenosovú elektrickú sieť aj vzhľadom na požiar a odstavenie prvých dvoch blokov v elektrárni Nováky.

„Dohodli sme sa, že pošleme komisii podrobnú správu o súčasnom stave a o možných rizikách, ktoré by sa ešte mohli vyskytnúť, pokiaľ by k dodávke plynu naďalej nedošlo,“ povedal Jahnátek.

Slovensko čaká na vývin situácie

Plyn na Slovensko zatiaľ neprichádza. Podľa premiéra nejde iba o to, či sa v Bruseli dospeje k dohodám ohľadom plynu, ale musí byť aj reálne jasné, že plyn na Slovensko bude prúdiť.

„Ak donesie informácie kvality, ktoré sme mali dnes rámo, že nič neplatí, tak minister hospodárstva dá pokyn na spustenie tohto bloku,“ uviedol Fico. Pripustil však, že takýto pokyn prísť ani nemusí.

Slovensko chce spustením reaktora v Jaslovských Bohuniach podporiť elektrickú sústavu krajiny a predísť rozsiahlemu výpadku prúdu, tzv. blackoutu, ktorý podľa predstaviteľov štátu hrozí. Zastavenie dodávok plynu znamenalo aj obmedzenie výroby elektriny z neho.

EK: Spustenie reaktora je porušenie zmlúv

Európska komisia v pondelok v Bruseli oznámila, že ak Slovensko spustí jadrový reaktor, bude to jasné porušenie európskych zmlúv.

„Bude to vážne porušenie primárneho práva Európskej únie a komisia na to bude reagovať,“ uviedol hovorca Ferran Tarradellas.

Podľa premiéra Fica Slovensko to nespochybňuje a je si vedomé, že zmluvu poruší. Rozhoduje jediné – energetická bezpečnosť Slovenska, uviedol Fico. Obrátil sa aj na Rakúsko, z ktorého strany očakáva najväčšiu kritiku.

„Chcem požiadať Rakúsko, rakúskych občanov, plne rešpektujúc ich právo na kritiku Slovenska, aby chápali v akej situiácii sa Slovensko nachádza,“ povedal Fico.

Situáciu komplikuje požiar v Novákoch

Situáciu skomplikoval aj požiar v tepelnej elektrárni Nováky, dva bloky budú odstavené 21 dní. Výpadok vo výrobe v Novákoch nahradili ďalšie bloky. Znamená to ďalší nápor na prenosovú sústavu krajiny. „Stále garantujeme stabilnú a spoľahlivú prevádzku, máme stále k dispozícii záložné zdroje,“ reagoval pre agentúru SITA po požiari hovorca Slovenských elektrární Juraj Kopřiva.

„Prevádzkujeme Slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu (SEPS) s vypätím všetkých síl,“ uviedol jej šéf SEPS Peter Adamec. „Už sme s rezervami pomaly na konci,“ dodal. Adamec uviedol, že Slovensko už teraz dováža asi 500 megawattov denne a kapacitne by mohol byť problém. Nie každá elektrina sa dá doviezť, niektoré zdroje slúžiace na reguláciu sústavy musia byť na Slovensku.

debata chyba