Jahnátek doplietol účty za plyn

Účtovanie plynu podľa toho, či je odberateľ v nížine alebo v podhorí, na ktoré od januára prešiel SPP, je zbabrané. Ministerstvo hospodárstva totiž v príslušnom výnose uviedlo pre zhruba 2200 obcí sporné nadmorské výšky.

06.02.2008 06:30
Plyn, plynomer, odpočet Foto:
Ilustračné foto
debata

Vyhlášku na záver niekoľkomesačnej prípravy podpísal vlani v novembri minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer).

SPP účtuje v nížinách za plyn viac a v podhorí menej, keďže so stúpajúcou výškou možno z plynu získať menej energie. Rozdiely v platbách sú v závislosti od polohy obce až desaťpercentné.

Ministerstvo použilo priemerné nadmorské výšky podľa stredu obcí. Úrad geodézie, kartografie a katastra však považuje za správnu metodiku dostupnosti plynu. V hornatejších mestách, akým je napríklad Banská Štiavnica, kde v niektorých častiach mesta plyn nemajú, by pri ponechaní vyhlášky mohli nepresnosti v platbách dosiahnuť pre rodinný dom aj niekoľko stoviek korún ročne.

Ministerstvo chce teraz spolu s Úradom geodézie, kartografie a katastra nadmorské výšky dodatočne prediskutovať. Za vzniknutú situáciu minister odmieta niesť zodpovednosť. „Úrad geodézie, kartografie a katastra vlani v lete nemal k vyhláške pripomienky,“ upozornil hovorca ministra Branislav Zvara.

Úrad však namieta, že ministerstvo ho nepožiadalo vypracovať zoznam nadmorských výšok obcí na účely fakturácie plynu. Ministerstvo použilo zoznam, ktorý bol podľa hovorkyne úradu Vladimíry Pôbišovej určený pre mestá na rozdeľovanie výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

Úrad nevie odhadnúť, dokedy pripraví nový zoznam. Podľa Dagmar Hlavatej z tlačového oddelenia ministerstva by sa tak mohlo stať na budúci týždeň. Prípadným návrhom novely vyhlášky by sa mala pred uverejnením v Zbierke zákonov zaoberať Legislatívna rada vlády. SPP však medzitým už začal tohtoročné dodávky plynu účtovať v kilowatthodinách energie z plynu. A pri tejto fakturácii zohľadňuje práve aj nadmorskú výšku odberateľa. Faktúry bude teda SPP vystavovať podľa nepresných nadmorských výšok. „Musíme sa držať platnej legislatívy,“ reaguje hovorkyňa SPP Dana Kršáková.

Podľa nej podnik prípadnú zmenu vyhlášky pri fakturácii zohľadní. Časť účtov za plyn v kilowatthodinách zatiaľ dostala jedna dvanástina odberateľov, ktorí majú zúčtovacie obdobie od 19. januára 2007 do 18. januára 2008. Ďalšej dvanástine, ktorej sa ročné fakturačné obdobie končí 18. februára 2008, bude SPP posielať zúčtovanie koncom tohto mesiaca. Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že ak niekto pre nesprávne nadmorské výšky dostane nepresný účet za plyn, budú sa robiť kroky k náprave.

„Prípadné chyby v účtovaní sa budú riešiť,“ dodáva Hlavatá. Ministerstvo však bude musieť nájsť právnu cestu, keďže vyhlášku by muselo zmeniť spätne od 1. januára.

Vo vyhláške sa vyskytlo aj mesto s úplne zlou nadmorskou výškou. Televízia Markíza v pondelok upozornila, že Modra má vo výnose výšku 472 metrov, ale v skutočnosti leží stred mesta okolo 200 metrov nad morom. Úrad geodézie, kartografie a katastra upozornil, že „nie je oprávnený posudzovať, či ide o chybu, keďže zoznam nie je produktom úradu“.

Výška definičného bodu Modra je podľa úradu 177 metrov a časť Modra-Piesok má 490 metrov nad morom. „Ak sa bude brať do úvahy priemer, čo niektoré metodiky výpočtov pripúšťajú, môže sa dospieť ku skreslenému výsledku,“ hovorí Pôbišová. „Preto je dôležité vedieť, na aký účel má byť daná hodnota využitá a tomu prispôsobiť metodiku výpočtu,“ dodáva hovorkyňa úradu.

Čo sa v účtovaní plynu zmenilo

  • SPP od januára účtuje plyn v kilowatthodinách energie z plynu, do minulého roka účtoval kubíky plynu
  • Faktúry vychádzajú z toho, že z kubíka plynu možno získať asi 10,555 kWh energie a za jednu kWh energie z plynu zaplatí domácnosť podľa použitia plynu a sadzby od 1,823 (varenie v panelákoch) po 1,222 Sk (kúrenie v domoch)
  • Objem energie, ktorú možno z plynu získať, rastie s klesajúcou nadmorskou výškou odberu, čo SPP pri účtoch zohľadní
  • Odberatelia plynu na nížinách tak zaplatia za plyn mierne viac – plyn im zdražie najviac o 1,1 %, rodinám v podhorí zase plyn výraznejšie zlacnie, pokles cien môže byť až 10 %

Na nížine plyn horí lepšie

SPP pri účtovaní plynu od januára zohľadňuje vonkajší tlak vzduchu. Horenie plynu je totiž ovplyvňované nielen tlakom plynu v potrubí, ktorý by mal byť všade rovnaký, ale aj vonkajším tlakom. Na nížine je tlak vzduchu vyšší, čo spôsobuje stláčanie plynu a podporuje horenie. Preto sa na nížine dá z kubíka plynu získať viac energie ako v podhorí. Naopak, v podhorí je tlak vzduchu menší, plameň tak horí miernejšie a odovzdá menej energie.

Preto SPP podľa nadmorskej výšky obcí stanovil odberateľom koeficienty od 0,9 po 1,011, ktorými SPP vynásobí namerané spálené kubíky. Na príprave koeficientov pracovalo ministerstvo hospodárstva niekoľko mesiacov. Príslušný zákon o zmene účtovania plynu platí od marca 2007. Aj tak sú nadmorské výšky nepresné a budú sa musieť meniť. V zahraničí, ktorým sa Slovensko mohlo inšpirovať, sa zmena účtovania udiala už pred rokmi.

Aká sa stala chyba v tohtoročných platbách za plyn

  • Podľa nadmorskej výšky ministerstvo hospodárstva pridelilo obciam koeficienty od 0,9 po 1,011, ktorými sa násobia spálené kubíky (v súčasnosti platné koeficienty pre všetky obce môžete nájsť na www.pravda.sk/plyn****)
  • Ministerstvo použilo priemerné nadmorské výšky vypočítané aj podľa častí obcí, kde plyn nie je zavedený
  • Plyn sa tak účtuje podľa koeficientov, ktoré boli nepresne vypočítané, čo skresľuje platby
  • Ministerstvo zadalo Úradu geodézie, kartografie a katastra vypracovať nové priemerné nadmorské výšky obcí
  • Ministerstvo tvrdí, že chyby, ktoré nesprávnym účtovaním plynu vzniknú, sa budú naprávať

Čo by nesprávne účtovanie mohlo spôsobiť – modelový príklad

  • Pre Banskú Štiavnicu bola stanovená priemerná nadmorská výška 600 metrov a koeficient 0,949
  • V skutočnosti niektoré okrajové nižšie položené domy plyn nemajú, a tak by správna priemerná nadmorská výška pre potreby účtovania plynu mohla byť aj 650 metrov, čo by obci dávalo koeficient 0,943
  • Čím je priemerná nadmorská výška vyššia, tým dom zaplatí za plyn menej. Bežný rodinný dom by pri podhodnotení nadmorskej výšky o 50 metrov zaplatil za plyn nesprávne viac asi o 300 korún ročne

Koho sa účtovanie plynu týka

  • Plyn má asi 76 percent z celkovo takmer 2 900 obcí na Slovensku
  • K dispozícii je plyn pre asi 94 percent obyvateľov
  • Plyn využíva 1,4 milióna domácností a 65-tisíc menších podnikateľov

ZDROJ: MH, ÚGK, SPP, Pravda

debata chyba