Holiči po eure rakúske ceny nenahodia

Silvia z Lučenca si za pánsky strih vypýta päťdesiat korún, jej bratislavská kolegyňa Lucia rovnú stovku. Gertruda z rakúskeho Hainburgu by však už od zákazníka za rovnakú službu zinkasovala v prepočte najmenej 260 korún. V porovnaní s bohatšou západnou Európou sú ceny služieb na Slovensku len odrobinkou. Budúcoročný príchod novej meny však vyvoláva u Slovákov obavy z prudkého zdražovania.

14.07.2008 06:25
Euro, 1 cent Foto:
Ilustračné foto
debata

Kým totiž napríklad pri potravinách či oblečení sú cenovky v porovnaní s rakúskymi už takmer rovnaké, pri službách sú v zahraničí niekoľkonásobne vyššie ako doma. Po výmene korún za euro sa ceny budú postupne približovať, žiadneho skokového zdraženia sa však slovenskí spotrebitelia nemusia obávať.

„Malý podnikateľ ako kaderníčka, manikérka alebo krčmárka na dedine či sídlisku sú viazaní na dobré vzťahy so zákazníkom a na možnosti ich peňaženiek. K mimoriadne veľkému zdraženiu po zavedení eura nemôže prísť, ak si chcú klientov udržať,“ skonštatoval Vladimír Sirotka, šéf Slovenskej asociácie malých podnikov.

Porovnanie cien služieb na Slovensku a v Rakúsku
Ceny za služby Porovnanie cien služieb na Slovensku a v Rakúsku

(kliknutím zväčšíte)

Nová mena však podľa neho neznamená ani zmrazenie cien. „Pokiaľ pôjde hore plyn, energie, ťažko očakávať, že sa nepremietnu do cien služieb,“ dodal Sirotka. Maliari, inštalatéri či opravári áut si za služby pýtajú z roka na rok väčší balík. Štatistiky však ukazujú, že zdraženie týchto služieb sa drží okolo piatich percent ročne. Ceny za strihanie, farbenie vlasov a pedikúru sa za dva roky zdvihli spolu o vyše desatiny.

O desať korún drahšiu opravu opätka či vyššie vstupné na kúpalisko si pritom ľudia všimnú menej ako rovnaké zdraženie pri potravinách. Tie totiž musia nakupovať každý deň, kým rozličné služby využívajú len párkrát do roka.

„V rámci Európy sa budú, samozrejme, ceny časom vyrovnávať. Schopnosť Slovákov zaplatiť za služby však nepustí,“ myslí si Sirotka. Dobiehanie západných cenoviek pôjde ruka v ruke s rastom životnej úrovne v krajine. „Skokom sa ceny susednému Rakúsku nepriblížia ani s prechodom na euro. Ak by si napríklad slovenský opravár mohol dovoliť vypýtať rakúske ceny, urobil by to už teraz. Ľudia na Slovensku však nemajú na to, aby napríklad za opravu chladničky zaplatili toľko, čo ich západní susedia,“ uviedol Eduard Hagara, analytik ING Bank. Kým krajina dobehne v úrovni života Rakúsko, potrvá to podľa neho najmenej desať až 15 rokov. Vtedy by sa tiež slovenské ceny mohli vyrovnať rakúskym.

Na rozdiel od Slovenska bola alpská krajina pri zavádzaní európskej meny na podobnej úrovni ako ostatné krajiny v euroklube. Po výmene šilingov za novú menu vyskočili ceny podľa Rakúšanov najmä pri potravinách, v gastronómii a službách. Západní susedia ich považujú za veľmi drahé. Prudký nárast cien, ktorý ľudia cítili, sa však podľa Evy Schreiberovej z rakúskej pracovnej komory v Burgenlande neodrazil v štatistike, pretože elektronika či autá prudko zlacneli.

„Vyvážilo to zdraženie potravín a služieb, ľudia však denne nekupujú elektroniku, ale potraviny. Preto zdraženie pocítili na vlastnej koži,“ dodala Schreiberová. Podľa nej je však s cenami služieb problém, keďže sa nesledujú tak ako potraviny či elektronika. „Neexistuje žiadna štatistika, ktorá by ukázala vývoj cien služieb od roku 2001, čo bolo rok pred zavedením eura, až podnes,“ spresnila.

Najviac sa cení v Rakúsku práca, a teda aj hodinové mzdy mechanikov, elektrikárov či inštalatérov siahajú do výšin. Napríklad za hodinu práce si vo Viedni inštalatér či mechanik vypýta necelých sto eur, čo je okolo tritisíc korún.

debata chyba