Firmy: Dosť bolo ťahaníc o plyn, čo bude s januárovými výsledkami?

Plyn na Slovensko netečie už ôsmy deň, veľké firmy budú odstavené od výroby ešte minimálne ďalšie dva dni, mnohé zrejme až do pondelka. Kríza, ktoré trvá od minulého týždňa, tak určite zasiahne januárové výsledky spoločností.

14.01.2009 06:55
PSA, automobilka Foto:
Ilustračné foto
debata

O škodách firmy zatiaľ mlčia, väčšina manažérov však už má dosť naťahovania okolo plynu. Každý deň prichádzajú fabriky o desiatky miliónov eur na vyrobenej produkcii. Nedostatok plynu pociťuje približne tisíc firiem. Ôsmy deň stoja stroje v košickej oceliarni U. S. Steel, siedmy v automobilkách PSA a Kia.

„Už teraz môžeme povedať, že podniky nesplnia januárové plány. Aj keby sa totiž dodávky plynu obnovili hneď, plyn do fabrík nepríde skôr ako v piatok. Takže dva týždne bez plynu už do konca mesiaca firmy nedobehnú,“ povedal Tibor Gregor, prezident Klubu 500, ktorý združuje zamestnávateľov nad päťsto zamestnancov.

Ak sa ruský plyn dostane v dostatočnom tlaku na ukrajinsko-slovenskú hranicu vo Veľkých Kapušanoch rozptýli sa opäť po slovenskej prepravnej a distribučnej sieti asi v priebehu 6 až 12 hodín. Ministerstvo hospodárstva hneď na to sľúbilo zrušiť ôsmy odberový stupeň, čo umožní podnikom opäť využívať plyn v plnom rozsahu. Plyn sa do podnikov dostane približne v rovnakom čase bez ohľadu na to, v ktorom regióne je fabrika.

Podľa Gregora záleží na každej firme, v akom čase od spustenia dodávok plynu dokáže naštartovať bežnú výrobu. „Hutnícka či chemická technológia potrebuje istý čas, kým sa pripravia stroje, suroviny a samotní ľudia, ktorí v súčasnosti nepracujú,“ dodal Gregor. Ako doplnil, ak by bol odber plynu možný v plnej miere napríklad už počas rannej zmeny, zrejme bude trvať až do tej popoludňajšej, kým sa výroba rozbehne.

Žilinská automobilka Kia je schopná naštartovať výrobu po spustení dodávok plynu do niekoľkých hodín. „Ak sa zrušia obmedzenia večer, v noci môžeme vykurovať a od rána môžeme začať pracovať,“ uviedol Dušan Dvořák, hovorca Kia Motors. Závod potrebuje dostať na potrebnú úroveň teplo a potom naštartuje stroje, ktoré sú naň nadviazané.

„Cieľom je spustiť výrobu čo najskôr. Vzniknuté škody sme zatiaľ nevyčísľovali a oficiálne ich nebudeme komentovať,“ dodal Dvořák. Od minulého štvrtka je doma väčšina z 2 800 zames­tnancov automobilky. Do práce chodí len približne tristo ľudí, úradníci a časť údržby.

Hovorca košickej oceliarne U. S. Steel Ján Bača nechcel povedať, ako dlho bude podniku trvať, kým po spustení plynu znova naplno rozbehne produkciu. „Je to neštandardná, neobyčajná situácia. Nevyhlásili sme celozávodnú dovolenku, jednotlivé divízie však usmerňujú ľudí, aby čerpali voľno v prvom štvrťroku. Na mnohých pracoviskách ľudia pracujú. Časť zamestnancov, ktorí pre obmedzenia plynu prácu nemajú, sa stará o údržbu. Predtým sme na také práce najímali externé firmy,“ dodal Bača.

Ružomberská papiereň Mondi SCP je schopná obnoviť výrobu do jednej zmeny od momentu, keď plyn dorazí. „Čas potrebný na nábeh na plný výkon súvisí so zavedením odstavených strojov do prevádzky a s postupným zvyšovaním ich výkonu až na plnú hodnotu,“ vysvetlil Ľubomír Čech, manažér komunikácie firmy. Podľa neho je potrebné tiež prekontrolovať zariadenia, či sa nepoškodili vplyvom mrazu.

„V súčasnosti je ešte predčasné hovoriť o dosahoch na mesačnú výrobu. Vďaka využívaniu zelených energií sme neboli plynovou krízou zasiahnutí do takej veľkej miery ako iné podniky. Vo všeobecnosti došlo k zníženiu produkcie oproti bežnému stavu o približne polovicu,“ doplnil Čech.

debata chyba