Eurocenovky malé obchody zatiaľ obídu

Mäsiarstva, cukrárne, krčmy, ale ani malí obchodníci, ktorí zamestnávajú menej ako päť ľudí, nebudú musieť v lete prepisovať pre euro cenovky na regáloch. Postačí, ak na viditeľnom mieste v predajni vystavia cenník so všetkými položkami, ktoré predávajú, v korunách aj eurách. Uviesť v ňom musia aj oficiálny takzvaný konverzný kurz, ktorým sa sumy na eurá prepočítali.

18.03.2008 06:00
Obchod, ovocie, figa, kiwi Foto:
Ilustračné foto
debata

Takto splnia povinnosť dvojakého zobrazovania cien v oboch menách, ktorú majú pred zavedením eura všetky firmy, s ktorých produktmi prichádzajú do styku občania.

Od leta tak sa tak budú musieť v korunách a eurách písať cenovky, ale aj výplatné pásky, bankové výpisy, účty za telefón či upomienky. Ľuďom majú dvojaké ceny pomôcť zvykať si na život s eurom, ale zároveň dohliadať na obchodníkov, aby ceny prepočítali správne a nezvyšovali ich.

PREČÍTAJTE SI:Podnikateľke z Lupoče môže euro pochovať živnosť

S úľavou pre malých podnikateľov sa pôvodne vo vyhláške ministerstva hospodárstva, ktorá upravuje podrobnosti duálneho zobrazovania, nepočítalo. Do predpisu sa dostala až v pripomienkovom konaní na odporúčanie pracovného podvýboru pre ochranu spotrebiteľa.

„Zmena bola inšpirovaná skúsenosťami zo Slovinska. Pre malé prevádzky by bola povinnosť zobrazovať ceny v oboch menách neúmernou záťažou,“ vysvetlila Pravde Dagmar Hlavatá z tlačového oddelenia ministerstva.

Podľa veľkých reťazcov však predpis porušuje generálny zákon, ktorým sa zavedenie eura na Slovensku riadi, aj práva spotrebiteľa.

„Nerozumieme takémuto riešeniu. Určite neprispeje k väčšej ochrane spotrebiteľa a navyše rozdeľuje obchodníkov na rovných a rovnejších,“ uviedol Martin Katriak, podpredseda Predstavenstva COOP Jednota Slovensko.

Obchodnej siete COOP, ktorá má po celom Slovensku stovky malých predajní, sa výnimka podľa Katriaka netýka. Hoci v malej dedinskej Jednote pracujú napríklad iba dve predavačky, patria medzi zamestnancov spotrebných družstiev. A tých je určite viac ako päť.

Malí podnikatelia, ktorí doteraz s prípravami na euro čakali, vďaka výnimke ušetria. „Firmy, ktoré na tlač cenoviek používajú softvér, ušetria aj desaťtisíc korún. Nemusia totiž program aktualizovať, aby zobrazoval dve sumy na jednej cenovke. Malé bufety či mäsiarstva, ktoré cenovky píšu ručne, zase ušetria čas,“ myslí si Dušan Peško, riaditeľ firmy Cígler Software.

Aj podľa viceprezidenta Zväzu obchodu a cestovného ruchu Františka Ťapuša ušetrí výnimka malým predajcom náklady. Na druhej strane ich však môže aj poškodiť. „Spotrebitelia budú ceny sledovať a kam pôjdu radšej? Tam, kde sú ceny výrobkov zobrazené v korunách aj eurách,“ odpovedá Ťapuš.

Vyhláška, ktorá by v najbližších dňoch mala vyjsť v Zbierke zákonov a začať platiť koncom mesiaca, prináša aj ďalšie novinky. Obchodníci nebudú musieť na cenovkách viditeľne rozlišovať sumu v hlavnej a vedľajšej mene. Pôvodne sa totiž počítalo, že suma v korunách bude na cenovke do konca tohto roka zvýraznená a po 1. januári sa zasa zvýrazní suma v eurách. Po novom však predajcovia nebudú musieť na Nový rok cenovky meniť.

„Ceny v slovenských korunách a v eurách sa nemusia odlišovať veľkosťou, farbou ani iným predpísaným spôsobom. Stačí, aby spotrebiteľ vedel jasne a jednoznačne rozlíšiť ceny uvedené v hlavnej a vedľajšej mene,“ dodala Hlavatá.

Pre dvojaké ceny sa nebudú musieť upravovať ani telefónne, predajné či lístkové automaty. Čísielka v oboch menách nebudú musieť naskakovať ani na stojanoch, z ktorých sa tankujú pohonné látky. Stačí, ak predajcovia na nich alebo v ich blízkosti vyvesia cenník v korunách aj eurách.

„Duálne zobrazenie cien palív zabezpečíme prostredníctvom informačného panelu umiestneného v bezprostrednej blízkosti čerpacích stojanov na viditeľnom mieste, pred vstupom do obchodu,“ uviedol Anton Molnár, hovorca spoločnosti Slovnaft, ktorá prevádzkuje najviac čerpacích staníc na Slovensku. Všetky druhy motorových palív budú podľa neho zoradené na informačnom paneli pod sebou a ku každému bude priradená jednotková cena v korunách a eurách.

Povinnosť zobrazovať peňažné sumy začne platiť 30 dní od vyhlásenia oficiálneho kurzu, ktorým sa slovenská mena bude prepočítavať na európsku a potrvá až do konca budúceho roku. Kurz by mal byť známy začiatkom júla.

debata chyba