Aj Európa kvôli kríze musí zoštátňovať

Aj v Európe musia štáty riešiť problémy ohrozených finančných ústavov. Krajiny Beneluxu zoštátnia podiel v banke Fortis a Briti znárodnia banku Bradford & Bingley, na Islande padla banka Glitnir.

29.09.2008 10:20 , aktualizované: 15:11
Fortis Foto:
Sídlo banky Fortis v Bruseli
debata

Belgicko – holandský bankový a poisťovací gigant Fortis získa od vlád krajín Beneluxu finančnú injekciu 11,2 miliardy eur, ktorá má pomôcť banke odvrátiť hrozbu, že sa dostane do platobnej neschopnosti. Dohodli sa na tom v noci na pondelok vlády Belgicka, Holandska a Luxemburska. Výmenou za to získa každá z krajín vo svojej národnej divízii 49-percentný podiel.

Fortis by sa podľa vlád mal stáť menšou a spoľahlivejšou bankou. Zmení sa aj vedenie banky, ktoré bude menované vládami jednotlivých krajín. Krajiny Beneluxu taktiež žiadajú predaj podielu v holandskej banke ABN Amro, ktorú Fortis získal vlani.

Problémy Fortisu totiž pochádzajú najmä z akvizície najväčšej holandskej banky ABN Amro, ktorú Fortis kúpil spolu s Royal Bank of Scotland a Banco Santander. Celá transakcia Fortis finančne vyčerpala a hodnota bany v súčasnosti dosahuje iba polovicu hodnoty, ktoré konzorcium bánk za ABN Amro zaplatilo. Podľa záverečnej ceny akcií trhová kapitalizácia Fortisu je 12,1 miliardy eur, za ABN Amro pritom konzorcium zaplatilo 24 miliárd eur.

Podľa komentáru belgického denníka Le Soir je spolupráca troch štátov pri záchrane banky nielen v Belgicku, ale aj v celej Európe, niečo nevídané.

„Prípad Fortis, skutočná potenciálna bomba v lone belgickej ekonomiky, sa počas niekoľkých hodín premenil na veľké riziko pre celoeurópske financie,“ uviedol denník.  Pripomína v tomto smere účasť šéfa Európskej centrálnej banky Jeana-Clauda Tricheta na nedeľňajšom stretnutí, zvolaného kvôli záchrane banky.

Británia prevezme banku Bradford & Bingley

Británia zase znárodní hypotekárnu banku Bradford & Bingley.Časť jej aktív kúpi španielska banka Santander. Bradford & Bingley je druhým britským finančým ústavom, ktorý prejde v tomto roku pod správu štátu, prvým bol Northern Rock.

Banka Santander oznámila, že kúpi vklady a sieť poboček B&B, a vklady prevedie na britskú banku Abbey National, ktorú kúpila v roku 2004. Zákazníci banky B&B by podľa vlády nemali pocítiť žiadné zmeny. Ich účty zostanú nedotknuté, budú môcť využívať všetky služby a navštevovať jej pobočky.

Zostávajúci majetok a záväzky B&B, ktoré zahŕňajú hlavne hypotekárne a osobné úvery, budovu sídla, niektorých zamestnancov a ďalšie záväzky, prevezme štát.

Pád islandskej banky potopil aj menu

Islandská vláda sa rozhodla prevziať kontrolu nad treťou najväčšou bankou v krajine. Glitnir má kvôli globálnej úverovej kríze problémy s likviditou. Pád Glitniru zrazil kurz islandskej koruny na historické minimum.

debata chyba